zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínská radnice omezí používání jednorázového plastového nádobí

25.01.2019
Odpady
Zlínská radnice omezí používání jednorázového plastového nádobí

Zlínská radnice začne letos postupně omezovat používání jednorázových plastových kelímků a tyčinek na míchání nápojů. Nahradí je vybavením ze skla, keramiky a dalšího trvanlivého materiálu, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Plastové nádobí omezí i v kancelářích místních částí. Používat se nebude ani na akcích, které bude město pořádat a na nichž bude možné se bez plastů obejít.

"Je to vstřícný krok k životnímu prostředí. A rozhodnutí, kterému bychom se v blízké budoucnosti stejně nevyhnuli. Odklon od používání jednorázových plastových věcí je celospolečenský," uvedl radní Jiří Jaroš (Piráti).

Radnice ještě neví, kolik ji bude nákup ekologicky vhodnějšího nádobí stát. "Ale nepůjde o nic zásadního," uvedl vedoucí odboru kanceláře primátora Tomáš Lang.

Radní již v minulém volebním období přešli z tištěných materiálů na elektronické. Práci s nimi jim umožňuje speciální software, který město pořídilo. "Díky tomuto rozhodnutí radnice ušetří každý rok až statisíce listů papíru. V plánu je nyní i elektronizace materiálů pro jednání zastupitelstva," uvedl Dvořák. Používání tištěných materiálů místo elektronické podoby nedávno kritizovali opoziční zastupitelé města.

Plastové kelímky v restauracích nahradila vratnými kelímky již v roce 2015 zlínská zoologická zahrada, kterou město zřizuje. "Tato změna přinesla snížení plastového odpadu o 150.000 kusů kelímků. Vratný kelímek NickNack se navíc stal oblíbeným suvenýrem pro návštěvníky," uvedl Dvořák.

Radnice také využívá dva elektromobily. Jedno vozidlo je určeno pro krátké pojížďky po městě, druhé využívá odbor městské zeleně. Krajské město loni rozšířilo systém třídění odpadů o nádoby na kovový odpad, lidé do nich již odevzdali pět tun kovového odpadu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí