zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmyslová turistika u ČEZ láme rekordy. Za energetikou se loni vydalo přes 235 tisíc nadšenců

27.01.2019
Energie
Ekologická dovolená, cestování
Průmyslová turistika u ČEZ láme rekordy. Za energetikou se loni vydalo přes 235 tisíc nadšenců

Infocentra a energetické provozy Skupiny ČEZ po celé České republice zažily loni další rok ve znamení návštěvnického rekordu - jejich branami prošlo více než 235 tisíc fanoušků energetiky. Podobně jako v minulých letech se zájem veřejnosti koncentroval kolem přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně a jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Výrazně vzrostla návštěvnost v Ledvicích, kde je exkurzím k dispozici nová rozhledna. Vyšší zájem byl i o vodní elektrárny Dalešice, Lipno, Orlík, Střekov, nebo o klasickou elektrárnu Mělník.

Česká záliba v tzv. industriální turistice nebere konce, podle statistik návštěvnosti Infocenter a energetických provozů Skupiny ČEZ dorazilo loni za poznáním zákoutí energetiky celkem 235 254 zájemců. Pouze rok tak vydržel rekordní zápis s letopočtem 2017, kdy za energetikou přijelo 224 357 lidí. Nové absolutorium je o 4,9 % vyšší. Meziroční snížení návštěvnosti na Dlouhých stráních z důvodu uskutečněných oprav bylo více než vyváženo dramatickým nárůstem zájmu o obě lokality jaderných elektráren, o Nový zdroj Ledvice a některé další lokality. Útok na čtvrtmilionovou metu tak letos vypadá reálně.

Největší českou baterii na elektřinu i jeden z ,,divů" České republiky - přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně v Jeseníkách - loni navštívilo 88 756 turistů, celkově od zahájení provozu už hodně přes milion lidí. S ohledem na umístění v chráněné krajinné oblasti je exkurze rozdělena na dvě části - první zahrnuje prohlídku Infocentra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, druhá návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky, kam návštěvníky pohodlně dopraví 6sedačková lanovka.

Prohlédněte si Dlouhé stráně http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

Absolutní historická maxima zdolaly obě jaderné elektrárny. Jihočeský Temelín vedle ukázek bezpečných moderních technologií bodoval u návštěvníků i díky atrakcím jako videomapping, čarování nebo pokračováním úspěšných svatebních obřadů, kterých se pod chladicími věžemi odehrálo už více než sto. Výsledkem bylo rekordních 46 267 návštěvníků (z toho 1 663 cizinců z 37 zemí světa). Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo více než 680 tisíc lidí, přilákalo 36 329 zájemců. Velkými taháky se zde staly Energyfest a Letní kino pod chladicími věžemi.

Podívejte se do nitra obou českých jaderných elektráren http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/ + http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

Titul ,,Skokan roku" míří tentokrát do klasických elektráren Ledvice a Mělník. Infocentru klasické energetiky umístěnému v prostorách Nového zdroje v Ledvicích (7 052 lidí) se podařilo počet návštěvníků meziročně zvýšit téměř trojnásobně. Roli magnetu přitom sehrála loňská novinka - nová 144 metrů nad zemí umístěná vyhlídka ze střechy bloku nové ledvické kotelny - nejvyšší industriální budovy v ČR. Středočeská elektrárna v Mělníku sloužící jako významný zdroj tepla pro hlavní město Prahu zaznamenala dokonce pětinásobný růst přízně (1183 lidí), zejména díky úspěšnému zářijovému Dni otevřených dveří.

Navštivte Nový zdroj v Ledvicích http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-ledvice/

Prohlédněte si provoz v Mělníku http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-melnik/

Náporu návštěvníků opět čelily provozy v Dalešicích, Hradci Králové a na Lipně. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (12 272 lidí), jedna ze tří těchto obrovských energetických baterií ve službách české elektrizační soustavy, loni těžila zejména ze zájmu o oslavy 40 let od zahájení provozu. Královéhradecké Infocentrum sídlící ve známé secesní budově malé vodní elektrárny Hučák je zaměřené na obnovitelné zdroje energie (10 568 návštěvníků) a poutavou interaktivní formou ukazuje principy a potenciál energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Letos šedesátiletá vodní elektrárna Lipno (6 585 lidí) s ,,jihočeským mořem" v zádech je první velkou hydrocentrálou v barvách ČEZ, která jako celek už má za sebou komplexní modernizaci všech soustrojí. Své věrné publikum z řad turistů má i Infocentrum šumavských malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova Pila (5 701).

Také většinu těchto elektráren lze navštívit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/

Infocentra Skupiny ČEZ jsou přístupná po objednání průběžně po celý rok. Více o Infocentrech na www.cez.cz/infocentra

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí