zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Áčko: etika budoucnosti, výzkum pralesů a nanobezpečnost

17.02.2019
Příroda
Áčko: etika budoucnosti, výzkum pralesů a nanobezpečnost

Zajímavé souvislosti mezi přírodou, nanotechnologiemi a jejich bezpečností...

Přejede v kritické situaci samořiditelné auto nepozorné dítě, které vběhne do vozovky, nebo narazí do lampy, a ohrozí tím posádku? I řešení takto vyhrocených situací musí naplánovat vývojáři autonomních vozů - a to ve spolupráci s filozofy a právníky, experty na etiku. Na promýšlení podobných dilemat se již pracuje a stranou nezůstávají ani odborníci z Akademie věd ČR. Podrobnosti se dozvíte v novém čísle populárně-naučného časopisu A / Věda a výzkum.

Vozy, které se samy řídí, robotičtí ošetřovatelé v pečovatelských domech, autonomní zbraňové systémy, eutanazie nebo možnost legálně prodat orgán vhodný k transplantaci - to všechno jsou témata blízké budoucnosti, nad nimiž aktuálně přemýšlejí týmy badatelů v oboru etiky. I v České republice, jak se můžete přesvědčit na str. 14 až 23.

V rozhovoru s bioložkou Kateřinou Sam na str. 32 až 37 se dozvíte, k čemu slouží vysoké jeřáby a rozložité voliéry v exotických pralesech a jak se zkoumají vztahy mezi stromy, hmyzem a jejich predátory.

2018_1_13_Katerina Sam
Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR (foto: Pavlína Jáchimová, AV ČR, možno použít pod licencí CC BY-SA 3.0 CZ)

Další výběr článků časopisu A / Věda a výzkum:

Inspirace pro nanotechnologie - zajímavé souvislosti mezi přírodou, nanotechnologiemi a jejich bezpečností

Akademická prémie - čemu se věnují nositelé prestižního ocenění AV ČR matematik Martin Markl, genetik Jiří Hejnar a literární vědec Pavel Janoušek?

Jak zbořit továrnu na viry - Cenu pro doktorandy v oboru přírodních věd v soutěži Česká hlava letos získala chemička Ivana Mejdrová, která se podílí na vývoji potenciálních léků proti pikornavirům, původcům respiračních onemocnění, ale i závažných chorob srdce a mozku.

Radiouhlíkové datování - také jste si mysleli, že slouží především k určování stáří archeologických nálezů? Přitom možností využití je daleko více...

Čtvrtletník A / Věda a výzkum vydává Akademie věd ČR již druhým rokem, v tištěné formě i elektronicky. Jeho hlavním cílem je představit veřejnosti poutavou formou výzkumy vědců a vědkyň z pracovišť Akademie věd ČR. Všechna čísla jsou ve formátu PDF a v listovací verzi k dispozici na webové stránce AV ČR.

A4_2018_web
4/2018 (verze k listování)
4/2018 (verze ke stažení)

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí