zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Maďarsku padly rozsudky kvůli katastrofě s jedovatým bahnem

08.02.2019
Havárie
Šlendryján
V Maďarsku padly rozsudky kvůli katastrofě s jedovatým bahnem

Ke dvěma a půl letům vězení nepodmíněně byl dnes v Maďarsku odsouzen bývalý ředitel hliníkárny ve městě Ajka na západě země, u níž se před osmi lety protrhla hráz nádrže s toxickým odpadem. Za nedbalost před ekologickou katastrofou, která stála život deset lidí a zalila tři obce v okolí podniku jedovatým rudým bahnem, padly podle maďarských médií i další tresty, na dva roky do vězení půjde i bývalý náměstek ředitele podniku. V roce 2016 bylo přitom vedení firmy zproštěno viny.

Zoltán Bakonyi, někdejší ředitel hliníkárenské firmy Mal, byl v novém procesu, který byl nařízen odvolacím soudem loni v únoru, odsouzen za nedbalost a veřejné ohrožení. Vinu si ale nepřipouští. "Ani po osmi a půl letech si nemyslím, že bych býval mohl udělat více," citují jeho slova maďarská média.

Většinu z patnácti obviněných uznal dnes soud ve městě Györ vinnými, padaly podmíněné i nepodmíněné tresty. Jen pět osob bylo zproštěno viny. Stalo se tak v rozporu s dřívějším rozhodnutím soudu nižší instance z roku 2016, podle kterého obžalovaní vzhledem ke stavu dokumentace a k platným povolením pro provoz skládky neměli objektivní možnost vznik havárie předvídat. Prokurátor tehdy rozsudek napadl a v odvolání uspěl.

Havárie se stala 4. října 2010. Po protržení hráze uniklo do okolí na milion tun toxického kalu. Dva metry vysoká vlna červeného bahna zasáhla tři obce u továrny, kolem 150 lidí utrpělo zranění, stovky domů se staly neobyvatelnými a 8000 lidí muselo být evakuováno.

Do uměle vytvořených lagun v okolí továrny byl už za komunistického režimu ukládán tekutý odpad vznikající při zpracování bauxitu. Byl to kal tvořený řadou sloučenin včetně oxidů železa, jež mu dodávaly charakteristickou oranžově rudou barvu. Ačkoliv odpad obsahoval určité množství nebezpečných těžkých kovů, hlavní riziko pro životní prostředí představovala jeho vysoká zásaditost. Hodnotou pH se rudá břečka vyrovnala louhu a při styku s kůží působila chemické popáleniny.

Maďarské úřady uložily v roce 2012 společnosti Mal za způsobené škody pokutu 135,1 miliardy forintů (takřka 11 miliard korun). V důsledku toho stát nad firmou převzal kontrolu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí