zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 5 zvažuje právní krok ohledně skládky v Motole

06.02.2019
Odpady
Šlendryján
Praha 5 zvažuje právní krok ohledně skládky v Motole

Radnice Prahy 5 zvažuje právní kroky v souvislosti se skládkou, kterou dříve v Motole provozovala firma EkoMotol CZ na základě smlouvy z doby, kdy městskou část vedl Milan Jančík (tehdy ODS). Zatím není jasné, proti komu by případná žaloba měla směřovat, návrh má přinést legislativní komise. ČTK to dnes sdělil starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti). Radnice má studii s variantami nutné sanace skládky, o dalším postupu zatím nerozhodla.

Společnost EkoMotol CZ měla pozemky o rozloze zhruba 15 hektarů pronajaté od Prahy 5 od roku 2004, od roku 2006 firma radnici platila za nájem 100 korun ročně. V roce 2014 dostala společnost výpověď. V souvislosti s nevýhodností smlouvy nová koalice Pirátů, ODS a ANO zvažuje právní kroky. Zatím není jasné, zda by směřovaly proti společnosti či členům vedení Prahy 5, za jejichž působení byla smlouva podepsána. "Zadali jsme zpracování právního názoru naší legislativní komisi," uvedl starosta.

Městská část také neví, jak naloží se samotnou skládkou, jejíž severní část se sesouvá. Podle studie, kterou nechalo zpracovat minulé vedení radnice, by stabilizace skládky, její vyrovnání a sanace stálo půl až 1,5 miliardy korun. Na vyrovnaném a zabezpečeném odpadu by pak byly vysazeny stromy a mohlo by tam vzniknout sportoviště. Maximální varianta, spočívající v odvození veškerého materiálu, by podle odborníků mohlo stát až deset miliard.

Letošní rozpočet radnice počítá s příjmy zhruba 814,4 milionu korun, pro Prahu 5 by tak i levnější postup znamenal mimořádnou finanční zátěž. Podle starosty lze na problém nahlížet i tak, že si ho městská část zavinila sama, takže bude náročné odůvodnit dotaci na jeho řešení od státu. Vedení radnice podle Mazura teprve rozhodne, jak bude dále postupovat a kde na vyřešení problém skládky získá peníze.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí