zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chile jako první země Jižní Ameriky zakázalo igelitky v obchodech

13.02.2019
Odpady
Chile jako první země Jižní Ameriky zakázalo igelitky v obchodech

Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala v obchodech igelitové tašky. Zákon vstoupil v platnost loni v létě, o víkendu skončilo přechodné období pro velké obchody a supermarkety. Informovala o tom místní média.

Od tohoto týdne hrozí prodejcům v chilských supermarketech pokuta 370 dolarů (asi 8300 Kč) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Výjimku mají potraviny, které musejí být v sáčku z hygienických důvodů. Malí obchodníci dostali delší přechodné období, takže ještě rok a půl mohou dávat zákazníkům maximálně dvě igelitové tašky na jeden nákup.

"Jsme rádi, že občané tento krok podporují a zvykli si používat jiné tašky na nákup," komentovala postupné zavádění opatření ministryně životního prostředí Carolina Schmidtová.

Podle chilské vlády se v zemi ročně vyrobí 3,2 miliardy igelitek. "Používá se 15 minut a 400 let pak znečišťuje naše moře a města," uvedl na twitteru chilský prezident Sebastián Piňera.

Podle některých ale zákaz igelitových tašek životnímu prostředí zas tak neuleví. Mnozí igelitky používali v domácnostech na odpadky a místo toho nyní budou kupovat více sáčků na odpadky. "Pokud chceme, aby opatření měla opravdový ekologický efekt, musíme snížit používání plastů na všech frontách, například i u obalů jídel," řekl serveru BBC šéf organizace Greenpeace v Chile Matías Asún.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí