zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za zneužití pravomoci dostal úředník tříletý podmíněný trest

14.02.2019
Odpady
Šlendryján
Za zneužití pravomoci dostal úředník tříletý podmíněný trest

Soud dnes uložil hostivickému vedoucímu stavebního úřadu Vojtěchu Budilovi za zneužití pravomoci tříletý trest s podmínkou na čtyři roky. Další součástí trestu je i sedmiletý zákaz činnosti. Kauza se týká skládky v Chrášťanech u Prahy. Úředník podle soudu prodloužil povolení k navážení odpadu na pozemky, čímž vydal nezákonné rozhodnutí. Verdikt není pravomocný. "Proti rozsudku jsme na místě podali odvolání," řekl dnes ČTK Budilův právní zástupce Miroslav Kučerka.

Jde o dlouhodobý spor, kdy vlastníci pozemků bojují proti navážení vytěžené zeminy a dalšího objemného odpadu na skládku v Chrášťanech. Za pravdu jim už dal v dřívějším rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

Budil podle soudce Roberta Pacovského vědomě porušil své povinnosti. "Ve správním řízení nehájil veřejný zájem a zájem vlastníků pozemků," uvedl soudce v rozsudku. V odůvodnění soud mimo jiné konstatoval, že je zarážející, jakým způsobem a po jak dlouhou dobu stavební úřad v Hostivici zcela ignoroval práva poškozených.

Budilovo rozhodnutí sice nenabylo právní moci, ale podle soudu Budil jednoznačně věděl o tom, že jeho předchozí rozhodnutí bylo zrušeno. Přesto vydal povolení k prodloužení lhůty terénních úprav do roku 2021.

Jednatel společnosti, která na pozemky navážela zeminu, Jindřich Frýdl, v úterý jako svědek u soudu řekl, že navážení v rámci rekultivace povolil rozhodnutím stavební úřad. Navážení na pozemky pokračovalo i v době, kdy už neexistovalo žádné platné správní rozhodnutí, které by to umožňovalo. Škoda majitelům tedy vznikala nezávisle na konání úřadu. Způsobenou škodu proto dnešní rozsudek neřešil. Soud nyní nerozhodoval o celé kauze, Frýdl je nepravomocně odsouzený v jiném řízení k pokutě přesahující čtyři miliony korun.

Jde o plochu přesahující 20 hektarů. Nyní je lokalita částečně osazená zelení, svahy nejsou zpevněné. Po dokončení navážení měla následovat celková rekultivace, která není dokončená.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí