zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kdo si letos odnese Vavrouškovu cenu? Nominujte osobnosti na prestižní ekologické ocenění

21.02.2019
Obecné
Kdo si letos odnese Vavrouškovu cenu? Nominujte osobnosti na prestižní ekologické ocenění

Dneškem startují nominace na 23. ročník environmentální Ceny Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství výrazným osobnostem za konkrétní činy na poli zdravého životního prostředí a udržitelného rozvoje. Nominace jsou otevřeny široké veřejnosti na www.cenajosefavavrouska.cz až do 10. dubna, a to ve dvou kategoriích - za dlouhodobý přínos životnímu prostředí a za významný ekologický počin.

Vavrouškovu environmentální cenu vyhlašuje Nadace Partnerství na počest předního českého ekologa a bývalého ministra životního prostředí Josefa Vavrouška. Ten by se letos dožil 75 let. O tom, kdo letos doplní bezmála čtyřicítku laureátů a laureátek, rozhodne dvanáctičlenná porota sestávající z odborníků v oblasti životního prostředí, osobností veřejného života a zástupců Nadace Partnerství. Cena je otevřena pro české ale i mezinárodní zájemce a lze ji udělit i in memoriam.

,,Zrodili jsme se z přírody, jejích zázraků a tajemství. Někteří lidé si to připomínají každý den a každý den vracejí přírodě dluh za svůj život. Chrání ji, pečují o ni, ukazují její krásy. A právě takoví lidé zasluhují úctu i povzbuzení. Každý rok dostáváme desítky tipů a nominací a věřím, že i letos bude z čeho vybírat," rozvádí myšlenku ocenění člen poroty a televizní moderátor Vladimír Kořen.

Nejčerstvějšími držiteli ocenění jsou zakladatel vlčích a rysích hlídek Ludvík Kunc a ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch, který se jako poslanec zasloužil o uzavření kožešinových farem. To proběhlo zkraje tohoto roku. Kdo doplní oceněné představitele české i mezinárodní ekologické scény se veřejnost dozví na slavnostním vyhlášení v prostorách Senátu Parlamentu ČR, a to ve středu 5. června v rámci světového Dne životního prostředí.

,,Stejně jako u Josefa Vavrouška hledáme lidi s vizí, za kterou si dokáží dlouhodobě stát a také ji umí převést v konkrétní kroky, které mají reálný dopad na zlepšení stavu přírody i kvality života. Lidi neohrožené a inspirativní pro ostatní. Věk, povolání ani známý obličej nehrají roli," představuje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata profil kandidátů a kandidátek.

Partnery ocenění jsou společnosti Enviros, Inisoft, Znovín Znojmo, Biologické centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Fakulta životního prostředí ČZU. Slavnostní vyhlášení se koná ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Jak nominovat?

Nominaci pro obě kategorie lze podat přímo na oficiálních stránkách cenajosefavavrouska.cz tím, že vyplníte jednoduchý nominační formulář.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí