zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny

23.02.2019
Obec, město
Příroda
Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny

Ke kácení dřevin je nutné získat povolení příslušného úřadu. Přesto zákon umožňuje některé výjimky i v případech, kdy to postrádá smysl. K zemi mohou jít bez povolení stromky vysázené jako náhradní výsadba za pokácené vzrostlé stromy nebo vzrostlé ovocné stromy ve městech i na vesnicích. Dřeviny, které už nyní poskytují stín a zadržující vodu v místech, kde je to potřeba, je dnes možné pokácet bez souhlasu úřadů a náležité náhrady. Problém by mohla vyřešit novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, kterou chystá ministerstvo životního prostředí.

Arnika k připravované vyhlášce podala připomínky a dopisem upozornila ministra životního prostředí na význam navrhovaných změn. Dopis je součástí tiskové zprávy.

,,Stromy jsou součástí ploch, které zachycují vodu, snižují prašnost a ochlazují vzduch. Pomáhají také zmírňovat extrémní výkyvy počasí. V našich sídlech významně zvyšují kvalitu bydlení. Tohle ale dokážou jen vzrostlé stromy. Chraňme mladé sazenice tak, aby se jimi jednou mohly stát," říká Marcela Klemensová z Arniky.

Současná vyhláška umožňuje naprosto absurdní stav. Pro pokácení stromků, které byly vysázeny jako náhradní výsadba za poražené vzrostlé stromy, není po uplynutí pěti let od výsadby potřeba získat povolení. Podobně je možné také kácet bez povolení dřeviny rostoucí v zastavěném území obce jen proto, že se jedná o ovocné druhy. Orgány ochrany přírody tak ani nemohou nařídit náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy. Přitom i vzrostlé ovocné stromy často plní v zastavěném území významné ekologické funkce.

Ministerstvo životního prostředí právě připravuje novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, o jejímž přijetí rozhodne v blízké době ministr Brabec. Pokud budou připomínky Arniky vyslyšeny, dočkají se stromy kvalitnější ochrany.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí