zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senátoři chtějí nechat peníze za emisní povolenky v regionech

05.03.2019
Ovzduší
Senátoři chtějí nechat peníze za emisní povolenky v regionech

Senátoři a poslanci z Karlovarského a Ústeckého kraje peticí podpořili záměr, aby peníze z emisních povolenek šly na restrukturalizaci regionů, ze kterých odcházejí. Chtějí, aby vznikl transformační fond k financování strukturálních změn v Karlovarském a Ústeckém kraji. Plán dnes podpořilo i karlovarské krajské zastupitelstvo.

"Požadujeme, aby tento transformační fond byl naplněn finančními prostředky, které stát odčerpává formou prodeje emisních povolenek z území Karlovarského a Ústeckého kraje", uvedli zákonodárci v petici, kterou dnes zveřejnili. Peníze by měly jít hlavně na vznik nových kvalifikovaných pracovních míst.

Na tom, že peníze, které stát získává za emisní povolenky, by měly zůstat v dotčených krajích, se už na začátku února shodli zástupci kraje, obecních samospráv a Sokolovské uhelné (SUAS).

Podle jednoho z iniciátorů petice, senátora Miroslava Balatky (STAN), odchází jen z Karlovarského a Ústeckého kraje okolo deseti miliard korun ročně právě za emisní povolenky. Karlovarský kraj přitom za ostatními stále více zaostává.

"Budeme hlavně shánět podpisy pod petici, abychom získali 10.000 podpisů na to, aby se petice dostala do Senátu a pak do dalších výborů. Následovat by pak měla jednání," řekl Balatka.

Podle petentů by se ale musel změnit buď zákon o emisních povolenkách nebo zákon o regionálním rozvoji.

Na dnešním zastupitelstvu Karlovarského kraje konstatoval zastupitel a starosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM), že se blíží doba pouhelná. "Je možné, že předpokládaný termín ukončení skončí i dřív než 2035. Je to dáno náklady na emisní povolenky i na zpracování uhlí. Proto si myslím, že je třeba začít pracovat už teď na tom, co se Sokolovskem bude a kam se bude rozvíjet," řekl Pizinger. "Neviděl bych to jako tragédii, ale jako šanci pro restrukturalizaci Sokolovska. Ale myslím, že by se prostředky měly v rámci jasných a konkrétních podmínek vrátit," uvedl Pizinger.

Záměr už dřív podpořila hejtmanka kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Pomoc přislíbil na nedávném jednání s představiteli Sokolova i ministr dopravy a poslanec za Sokolovsko Dan Ťok (ANO), řekl, že věc přednese i na jednání vlády.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí