zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zádvorská lepa uspěla v anketě o Evropský strom roku. Skončila pátá. Zvítězila mandloň z Maďarska

23.03.2019
Příroda
Zádvorská lepa uspěla v anketě o Evropský strom roku. Skončila pátá. Zvítězila mandloň z Maďarska

Mandloň na Sněžném vrchu v Pešti získala největší podporu veřejnosti v anketě Evropský strom roku organizované pod patronátem evropského komisaře pro životní prostředí Karmenu Vella. Díky zisku více než 45 tisíc hlasů si převezme prestižní ocenění z rukou ředitele Nadace Partnerství v úterý 19. března na slavnostním vyhlášení v Evropském parlamentu. České želízko v ohni - stoletá Lípa svobody z Velkých Opatovic - zůstala v evropské konkurenci zemí pátá, kdy získala podporu od 22 294 hlasujících. Na pomyslnou bednu vítězů se probojoval ještě ruský Dub z vesnice Abramtsevoa portugalský zástupce Světlý dub cesmínovitý z Monte Barbeiro. V evropském hlasování soupeří vítězové národních kol. Nominace dalšího ročníku české ankety se otevřou již 21. března na webu www.stromroku.cz.

,,Letos se v anketě sešlo na 311 tisíc platných hlasů z patnáctky zemí napříč Evropou. Do soutěže se povedlo aktivně zapojit desítky komunit i organizací, institucí a měst, která se doslova bila za své stromy. Přestože z podstaty je naše anketa soutěžní, všechny tyto lidi spojila dohromady myšlenka péče a ochrany stromů," podtrhuje koordinátorka ankety Strom roku ČR Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Podpora více než 22 tisíc hlasů vynesla České republice v evropské anketě páté místo. To patří Lípě svobody z Velkých Opatovic přezdívané jako Zádvorská lepa. ,,Jedná se o jedinou z původně šestnácti lip vysazených při vzniku Československa. Už sto let tak připomíná vznik samostatného státu a ukončení první světové války," líčí příběh české finalistky její ambasador Dalibor Badal, který strom pro soutěž našel a přihlásil jej.

Vítězem devátého ročníku evropské ankety se stala 135letá Mandloň na Sněžném vrchu v Pešti, která roste před kostelem Panny Marie Sněžné na levém břehu maďarské metropole. ,,Místní strom považují za symbol věčné obnovy a vzdělání díky jeho sněhobílým květům. Návštěvníkům tohoto kouzelného místa jeho stromové dominanty se naskytne úchvatné panorama na celou Budapešť," vykládá Krůpová.

S oficiálním příchodem jara se šance na zisk populárního titulu otevřou novým zájemcům. Od 21. března do 30. dubna jednotlivci, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí, nominovat své zelené oblíbence prostřednictvím portálu www.stromroku.cz. Z nich pak porota vybere celkem dvanáct, mezi kterými se v online hlasování rozhodne, kdo půjde za Česko do Evropy jako Strom roku 2019.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí