zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Netopýři se probouzejí - vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce

23.03.2019
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Netopýři se probouzejí - vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce

Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) -- 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.


V závislosti na konkrétním průběhu počasí začíná období aktivity u některých druhů netopýrů již od počátku března. Opouštějí svá zimoviště a navštěvují jiné úkryty -- začíná období tzv. jarních přeletů. "Na těchto místech se netopýří setkávají s dalšími jedinci téže populace, což má význam pro udržování sociálních tradic. Mladí jedinci se například touto cestou seznamují s vhodnými úkryty, které jsou netopýry opakovaně využívány po mnoho let", vysvětluje Eva Cepáková z ČESON. "V průběhu roku organizujeme řadu osvětových akcí určených široké veřejnosti, kde se návštěvníci mohou seznámit se zajímavým životem těchto létajících savců a také poznají, co netopýry ohrožuje a jak jim lze pomoci. Již nyní se lidé mohou vypravit na první z nich v Ústeckém nebo Olomouckém kraji", zve Cepáková.

V sobotu 23. března se koná tradiční "Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních". Program začíná od 10:00 a 13:00 hodin, je však nutné se předem objednat. Akci pořádá Správa Javoříčských je! skyní ve spolupráci s ČESON. Více informací lze nalézt na webu https://www.caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne.

Ve čtvrtek 28. března proběhne od 17:00 hodin v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci doprovodná přednáška k výstavě "Netopýři tajemní a zranitelní". Putovní výstava České společnosti pro ochranu netopýrů je zde k vidění až do 30. března 2019. Akci pořádá Regionální muzeum K. A. Polánka ve spolupráci s ČESON.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí