zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úklidové akce na řekách přispívají k ochraně vody

22.03.2019
Obec, město
Firma
Ekostyl
Voda
Odpady
Obecné
Úklidové akce na řekách přispívají k ochraně vody

K dnešnímu Světovému dni vody se již tradičně hlásí také dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, koordinovaná Českým svazem ochránců přírody a spolkem Ukliďme Česko...

Úklidy odpadků z vodních toků a jejich břehů u nás patří k tradičním. Na desítkách řek se bude uklízet přímo z lodí, ale proběhnou i úklidy břehů potoků, rybníků a přehrad. Celkem je zatím registrováno 2 400 úklidů a další přibývají.

,,Odpadky z řeky pomalu ubývají, je to vidět každým rokem a máme z toho velikou radost. Uklízím už několik let na nejvytíženějším úseku vodácké Vltavy, stejně tak nám hlásí podobnou zkušenost i z dalších velkých řek. Stále nepochopitelné jsou ale pneumatiky, které se najdou pokaždé. Přitom se dají bezplatně odevzdat na sběrných místech," sděluje zkušenosti Katka Landová z organizačního týmu celorepublikové akce. Pneumatiky jsou proto letos hlavním tématem úklidových akcí.

Zaměření úklidů na ochranu vody a vodních zdrojů koresponduje i s činností dlouholetého generálního partnera úklidové akce, Nadačního fondu Veolia. ,,Čistota povrchové vody v tocích je důležitá i pro nás jako vodohospodáře, protože v některých lokalitách je právě povrchová voda využívána pro výrobu vody pitné. Všechny úklidové akce kolem řek tedy vítáme," sdělila nám Mgr. Vendula Valentová, jeho ředitelka.

,,Letos jsme pro vodáky, kteří budou uklízet na některé z Českých řek přichystali novinku v podobě speciální ikony v úklidové mapě na https://www.uklidmecesko.cz/map/. Pokud se tedy budete chtít zapojit do úklidu ,,z lodi", tak akce, ke kterým se můžete připojit nyní najdete ještě snadněji", doplňuje za organizátory Miroslav Kubásek. Úklidové akce na našich řekách podporuje již tradičně státní podnik Povodí Vltavy.

Stejně to funguje v případě ikonky běžce. Letos se totiž poprvé do akce zapojí běžci s aktivitou plogging. Plogging kombinuje běhání (jogging) a sbírání odpadků (ze švédštiny plocka upp). Spojuje pohyb, který je prospěšný pro naše tělo i mysl, s dobrou věcí a péčí o planetu. Plogging se v roce 2016 zrodil ve Švédsku a okamžitě se rozběhl i do dalších zemí, kde se stává novým fitness trendem. ,,Jsme rádi, že se plogging letos připojí k Ukliďme svět, ukliďme Česko a ploggeři tak pomohou rozšířit možnosti dalších úklidů. Nemusíte být perfektní běžec, každý kus a každý uběhnutý kilometr se počítá," říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Plogging Česko zastřešuje.

I vy máte stále možnost se k celorepublikové akci přidat jako organizátoři úklidů, či dobrovolníci prostřednictvím webu www.UklidmeCesko.cz, hlavním úklidovým dnem bude letos sobota 6. dubna.


Kontakt:
Radek Janoušek - 777 176 675
Kateřina Landová - 773 198 015


Příklady organizovaných úklidů kolem vody
:

Vodácký spolek Kačeři - http://www.uklidmecesko.cz/event/22144

Čistá řeka Berounka - http://www.uklidmecesko.cz/event/21625

Úklid kolem řeky Moravy - http://www.uklidmecesko.cz/event/21697

Úklid řeky Labe s minikoníkem - http://www.uklidmecesko.cz/event/21539

Čištění řeky Úpy 2019 - http://www.uklidmecesko.cz/event/21451

Úklid řeky Svitavy - http://www.uklidmecesko.cz/event/21234

Čištění řeky Dyje v Břeclavi - http://www.uklidmecesko.cz/event/21008

Čištění řeky Ohře 2019 - http://www.uklidmecesko.cz/event/19852

Čištění břehů řeky Teplé - http://www.uklidmecesko.cz/event/20097

Jarní úklid přehrady s Trash Hero Liberec - http://www.uklidmecesko.cz/event/21435

Úklid břehů NPR Lednické rybníky - http://www.uklidmecesko.cz/event/21568

Ukliďme to spolu u rybníka Kalibárny - http://www.uklidmecesko.cz/event/19867

Generálním partnerem akce je Nadační fond Veolia
Hlavním partnerem akce je Komerční banka, a.s.
Partnery akce jsou ŠKODA AUTO a.s., EKO-KOM, a.s. a Lesy České republiky, s.p.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí