zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kapacita větrných elektráren má do 2023 vzrůst o 50 procent

04.04.2019
Větrná energie
Kapacita větrných elektráren má do 2023 vzrůst o 50 procent

Instalovaná kapacita větrných elektráren po celém světě by se v příštích pěti letech mohla zvýšit o 50 procent díky dalšímu poklesu nákladů a rozvíjejícím se zemím. Loni instalovaná kapacita větrných elektráren stoupla o 51,3 gigawattu (GW) na 591 GW. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Globální rada pro větrnou energii (GWEC).

Hlavní podíl na růstu nové kapacity měla Čína. Na nových instalacích elektráren na moři se podílela 40 procenty a elektráren na pevnině 45 procenty.

Do roku 2023 se má kapacita zvýšit o více než 300 GW. Přispějí k tomu hlavně rozvíjející se země v Africe, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v jihovýchodní Asii, ale také rostoucí konkurenceschopnost větrných elektráren na moři. Nově instalovaná kapacita elektráren na moři má v příštích pěti letech činit 40 GW a elektrárny na moři se každým rokem budou podílet na celkové nově instalované kapacitě zhruba 15 procenty.

V krátkodobém horizontu budou podle GWEC významným pohonem růstu nových větrných elektráren vládní podpory. Kromě toho se zvyšují i příležitosti pro provoz větrných elektráren na komerčním základě, protože se snižují náklady a roste počet dvoustranných dohod o koupi elektřiny mezi provozovateli elektráren a firmami, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí