Úterý, 19. března 2024

Zažíváme velké vymírání druhů. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre Dame, řekla Greta Thunberg v Evropském parlamentu. Čeští studenti plánují další stávku za klima na 3. května

Zažíváme velké vymírání druhů. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre Dame, řekla Greta Thunberg v Evropském parlamentu. Čeští studenti plánují další stávku za klima na 3. května

,,Zažíváme velké vymírání druhů. Půda je čím dál méně úrodná, ovzduší je toxické, oceány jsou čím dál kyselejší. Měli bychom jednat tak, jak jsme jednali při požáru Notre-Dame," řekla ve svém projevu v Evropském parlamentu Greta Thunberg, šestnáctiletá švédská aktivistka. Vyzvala také občany EU, aby šli volit v květnových volbách do Evropského parlamentu: ,,Naslouchejte nám. My volit nemůžeme. Volte pro naši budoucnost a pro budoucnost vašich dětí a vnoučat. V těchto volbách budete rozhodovat o tom, v jakých podmínkách bude lidstvo žít."

V první polovině března byli na plenární jednání Evropského parlamentu ve Strasbourgu pozváni zástupci stávkujících studentů ze všech zemí Evropské unie. ,,Bylo skvělé slyšet hrstku uvědomělých politiků, jak vášnivě o klimatické krizi mluví, ale s absencí 98% bylo zřejmé, za jak prioritní téma zbylí představitelé evropské budoucnosti změny klimatu považují. Je očividné, že s takovýmto přístupem nás žádné významné kroky ze strany parlamentu v blízké době nečekají. Co nás ale určitě čeká jsou ještě děsivější prognózy budoucnosti vědeckých odborníků a letos předpokládaná extrémní sucha," říká k tomu Lucie Smolková, která se za české studenty březnového jednání v Evropském parlamentu zúčastnila.

Ve středu Gretu Thunberg přijal také Papež František, který dlouhodobě mluví o nutnosti řešit problémy životního prostředí. ,,Bůh ti žehnej, pokračuj ve své práci," prohlásil při setkání na náměstí sv. Petra ve Vatikánu.

Greta Thunberg už více než půl roku protestuje za řešení klimatické krize. Na protest proti nečinnosti politiků a společnosti začala loni na podzim loňského roku každý pátek místo školy protestovat před švédským parlamentem. Od té doby se do stávek zapojily statisíce studentů po celém světě. Dosud největší stávka proběhla 15. března. Té se zúčastnilo více než milion studentů z více než 120 zemí po celém světě. V České republice stávka proběhla v 17 městech a podle organizátorů z hnutí Fridays For Future se jí zúčastnilo více než 10 000 studentů.

V reakci na středoškolskou stávku za klima projednávala změny klimatu poslanecká sněmovna. V úvodu projednávaného bodu podle stenozáznamu velká část poslanců opustila sál. Jednání o změnách klimatu muselo být z časových důvodů přerušeno. Odchod poslanců a přerušení jednání označili studenti za ignoraci problému a vyhlásili další stávky za klima na 3. a 24. května.

V úterý poslanci zamítli znovuzařazení změn klimatu na program jednání. ,,Politici nadále ignorují nás i naši budoucnost a utíkají před svojí zodpovědností. Jsou to oni, kdo může a musí začít jednat, abychom odvrátili klimatickou krizi. Proto půjdeme 3. května znovu do stávky," uvedl Petr Doubravský, mluvčí hnutí Fridays For Future v České republice.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů