zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků

29.04.2019
Obec, město
Les
Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun.

Kvůli kůrovci už město nechalo odstranit 50 stromů. Další se budou kácet v Pekárkově ulici v Harcově či v Kavkazské ulici u průmyslové zóny Jih, kde kůrovec napadl porost o rozloze 11.000 metrů čtverečních. Lýkožroutem smrkovým jsou ale zasažené i další smrky ve městě. "Správci zeleně takto napadané dřeviny aktivně vyhledávají a následně je označí k okamžitému pokácení. Jedině tak zabrání tomu, aby lýkožrout vylétl a napadl další dřeviny v okolí," uvedla Kodymová.

Duben a květen jsou měsíci rojení kůrovce, druhá vlna následuje v létě. Šíření lýkožrouta podle mluvčí radnice napomáhá počasí. "V posledních letech mírné zimy a suchá léta bohužel zapříčinily nedostatek vody. Oslabily tak především mělce zakořeněné smrky," dodala.

Jiných 30 stromů Liberec v předchozích týdnech odstranil, protože je vyvrátil, zlomil či poškodil silný vítr. Největší škody způsobila březnová vichřice Eberhart. Meteorologové na své stanici na libereckém letišti naměřili dokonce poryv o síle 100 kilometrů v hodině. Při této vichřici po městě popadalo 16 stromů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí