zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha podporuje obnovitelné zdroje energie navzdory ministerstvu průmyslu

06.05.2019
Obec, město
Energie
Solární energie
Praha podporuje obnovitelné zdroje energie navzdory ministerstvu průmyslu

Praha se přidala k městům a obcím, které chtějí více spoléhat na obnovitelné zdroje energie a vsadit na rozvoj komunitní energetiky. Pražské zastupitelstvo odhlasovalo důslednější klimatickou politiku [1] a požaduje urychlení příprav svého Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima, jehož významnou součástí je využívání OZE [2].

Praha proto hodlá podpořit větší využití střešní a fasádní fotovoltaiky doplněné o tepelná čerpadla nebo elektromobility výstavbou dobíjecích stanic a využíváním elektromobilů v rámci městských společností. Součástí řešení ke snižování emisí skleníkových plynů má být i nákup zelené elektřiny pro objekty v majetku Prahy.

V letošním roce bude zároveň vláda schvalovat důležité zákony a strategické plány, které mají v souladu s plněním evropských klimaticko-energetických cílů 2030, obnovit rozvoj OZE. Dosavadní návrhy Ministerstva průmyslu, které je přípravou energetické legislativy pověřené, však paradoxně rozvoj OZE výrazně omezují a úsilí obcí a měst zásadně podkopávají. Jedná se o zcela nedostatečné návrhy zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) a Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) [3, 4].

? v zákoně o POZE jde o návrh podmínek pro nové OZE, který favorizuje komerční projekty na úkor obecních a hrozí tak, že města a obce nebudou své obnovitelné projekty realizovat,

? NKEP navrhuje do roku 2030 významně omezit rozvoj výroby čisté elektřiny, což by znamenalo i výrazné omezení počtu obecních projektů OZE.

O tom, že by OZE a komunitní energetika měly hrát v České republice výraznější roli, není přesvědčena jenom Praha. Na začátku ledna vyzvalo Sdružení místních samospráv v otevřeném dopise tehdejší ministryni průmyslu Martu Novákovou, aby v návrhu Národního klimaticko-energetického plánu dbala na možnosti rozvoje OZE a neomezovala výrobu čisté elektřiny ve vlastnictví obcí a měst [5]. Podobně i Svaz měst a obcí kritizoval ve svých připomínkách k novele zákona o podporovaných zdrojích energie na konci loňského roku, že navržené kroky znemožňují zapojení obcí do rozvoje OZE [6]. Ambicióznější přístup a výraznější zastoupení komunitní energetiky podporuje i Komora obnovitelných zdrojů energie [7].

Ministerstvo průmyslu se tak svým dlouhodobým odporem k rozumnému využívání OZE staví nejen proti obcím a městům usilujícím o projekty komunitních OZE, ale i části průmyslu reprezentujícího moderní energetiku a v poslední době i proti veřejnosti. Z výzkumů veřejného mínění totiž vyplývá, že preference obnovitelných zdrojů rostou a lidé chtějí jejich větší podíl [8].

Komunitní projekty mají přitom pozitivní dopad nejen na zvyšování výroby čisté energie, ale i na lokální ekonomiku, zaměstnanost nebo energetickou soběstačnost. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že tyto projekty obvykle v obcích akcelerují další úsporná a energetická řešení a jsou tak hnacím motorem dalších žádoucích změn včetně sociálních, kulturních a politických. V neposlední řadě se komunitní projekty významnou měrou podílejí na popularitě obnovitelných zdrojů u veřejnosti a nepřímo tak umožňují rozvoj i větších komerčních projektů.

Praha se tak přidává k celosvětovému hnutí obcí, měst, regionů, které dobrovolně přijímají závazky ke snížení skleníkových emisí a jdou tak příkladem státům a vládám světa, které zatím kulhají pozadu. Daleko pozadu je se svou špatnou energetickou a klimatickou politikou právě ČR. Právě proto dnes podruhé stávkují za řešení klimatické krize čeští studenti sdružení v celosvětovém hnutí Fridays for Future.

Petr Hlubuček, náměstek primátora hlavního města Prahy, řekl [9]:

"Praha v oblasti zmírňování dopadů změn klimatu jednoznačně počítá s vyšším využitím obnovitelných zdrojů energie, které jí pomohou snížit emise skleníkových plynů a posílí tak její energetickou soběstačnost.

Plánujeme se také zaměřit na nákup zelené energie z obnovitelných zdrojů pro objekty v majetku hlavního města Prahy. Víme, že v současné době není dostatek těchto zdrojů, ale chceme podpořit jejich budování naší poptávkou.

Výraznějšímu rozvoji projektů využívajících obnovitelné zdroje energie však brání legislativní bariéry a nezájem zodpovědných ministerstev a úřadů potřebné změny navrhnout a prosadit. Příkladem takového jednání je aktuální návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu, který rozvoj výroby zelené elektřiny nepodporuje. Ani po vlně kritických připomínek v připomínkovém řízení se tato situace nezměnila."

Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:

"Ministerstvo průmyslu by mělo konečně změnit svůj přístup ke komunitní energetice a probudit se ze sna minulého století, kdy naší energetice diktovaly velké centralizované uhelné zdroje. Česká republika má dostatek slunce, větru a dalších obnovitelných zdrojů k tomu, aby mohla během příštích deseti let pokrýt kompletní spotřebu elektřiny v domácnostech a zcela nahradila plýtvavé a málo účinné uhelné elektrárny. Nerozumím proto přístupu ministerstva průmyslu, které tak okázale ignoruje náš potenciál i požadavky občanů, obcí a měst."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí