zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti opět stávkovali za klima, do ulic znovu vyrazí za dva týdny

04.05.2019
Klimatické změny
Studenti opět stávkovali za klima, do ulic znovu vyrazí za dva týdny

Studenti středních škol v pátek opět stávkovali za klima. Opatření vlády k ochraně klimatu podle nich nestačí. Stávky organizovalo hnutí Fridays For Future. Středoškoláci a středoškolačky stávkovali ve více než 15 městech po celé republice, mimo jiné v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech, nebo Valašském meziříčí. Studenti se odvolávají na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro klima při OSN (IPCC) podle které by oteplení planety o 1,5 °C, oproti době před industrializací, vedlo k ekologickému kolapsu.

V Praze se podle organizátorů sešlo přibližně 2000 lidí. Průvod studentů vyrazil krátce po jedenácté hodině z Malostranského náměstí a šel mimo jiné kolem Ministerstva průmyslu a obchodu, České národní banky a Magistrátu Hlavního města Prahy.

U magistrátu studenti skandovali heslo: ,,Chceme Prahu bez emisí, to je naší velkou misí." Podle mluvčí Anny Lozsi tím studenti chtěli upozornit na to, že by se Praha, stejně jako další velká města, měla zavázat ke snížení emisí skleníkových plynů na nulu. Jako příklad pak uvedla například Londýn, který vyhlásil stav klimatické nouze a zavázal se k nulovým emisím do roku 2030. Zastupitelstvo Hl. m.
Prahy minulý týden přijalo usnesení, ve kterém vyzývá radní, aby vytvořili pracovní skupinu, která bude pracovat na plánu na ochranu klimatu a adaptaci na jejich dopady.

Před zahájením stávky na Malostranském náměstí promluvil ke studentům například klimatolog Alexandr Ač, ekolog Milan Smrž. Promluvila také Verica Kordic Pospíšilová z iniciativy rodičů, kteří plánují pochod za klima 12. května.

Studenti v úvodním prohlášení zkritizovali politiky za nečinnost. V reakci na první stávku, která se uskutečnila 15. března, řešila 27. března změny klimatu Poslanecká sněmovna. Hned v úvodu velká část poslanců a poslankyň opustila sál. Jednání bylo asi po dvou hodinách přerušeno. Poslanci následně dvakrát zamítli pokračovat v projednávání tohoto bodu. ,,Průběh jednání v Poslanecké sněmovně vnímáme jako jasný signál, že politici i nadále ignorují klimatickou krizi a budoucnost nás všech. Změny klimatu přitom v čím dál větší míře dopadají i na Českou republiku. V letošním roce nás podle odborníků čeká ještě větší a ničivější sucho, které výrazně ohrožuje zemědělskou produkci. Nemluvě o dopadech, které má změna klimatu na některé rozvojové země. Chceme-li předejít klimatické krizi, musíme co nejdříve začít snižovat emise skleníkových plynů tak, abychom ještě před rokem 2050 dosáhli nulových emisí," uvedl Petr Doubravský, jeden z mluvčích hnutí Fridays For Future.

Hnutí Fridays For Future svolalo další stávku na 24. května, kam pozvalo také zástupce z každého poslaneckého klubu, aby promluvili. Chtějí od politiků slyšet, jak se zasadí o řešení klimatické krize a o co nejrychlejší nulové emise.

Studentské stávky podpořila více než stovka českých vědců a vědkyň, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, či studenti vysokých škol, kteří se dnes průvodu také zúčastnili.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí