zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

USA na schůzce Arktické rady odmítly mluvit o změnách klimatu

11.05.2019
Klimatické změny
USA na schůzce Arktické rady odmítly mluvit o změnách klimatu

Ministři zahraničí zemí Arktické rady, kteří od pondělí jednali ve finském městě Rovaniemi, se nedokázali dohodnout na znění společné deklarace schůzky. Podle delegátů je důvodem odmítavý postoj Spojených států, aby v dokumentu byly zmíněny klimatické změny. Informovala o tom agentura AFP.

Finský ministr zahraničí Timo Soini uvedl, že většina členských států Arktické rady považuje změny klimatu za jeden z hlavních problémů, kterým Arktida čelí. Většina členských zemí je podle něj přesvědčena o nutnosti tento problém naléhavě řešit.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v pondělí po příletu do Finska vyjádřil znepokojení nad investicemi Ruska a Číny v Arktidě a chování obou zemí v arktickém regionu označil za agresivní. Ve svém projevu nicméně ani jednou nezmínil oteplování klimatu, které je podle vědců v Arktidě dvakrát rychlejší než ve zbytku světa, uvedla AFP.

Tání ledu v arktické oblasti znepokojuje vědce mimo jiné kvůli stoupající hladině oceánů. Pompeo ale o něm hovořil spíš jako o příležitosti, kterou bude možné v budoucnu komerčně využít. "Pokračující ubývání mořského ledu otevírá nové námořní cesty a nové příležitosti pro obchod vzhledem k potenciálnímu zkrácení doby plavby lodí mezi Asií a Západem o 20 dní," řekl. "Arktické námořní cesty by se mohly stát Suezským a Panamským průplavem 21. století," dodal.

Podle AFP je to poprvé, co země Arktické rady nevydaly na závěr své ministerské schůzky společnou deklaraci. Tentokrát ji nahradil text, který kromě jiného zmiňuje odhodlání států rady udržovat v polární oblasti mír, stabilitu a konstruktivní spolupráci.

Rada, která byla založena v roce 1996, sdružuje Dánsko, Finsko, Island, Kanadu, Norsko, Rusko, Švédsko a USA. Jejich ministři se scházejí každé dva roky. V předsednictví se státy střídají. Finové převzali předsednictví v Arktické radě v roce 2017 od USA a nyní je předali Islandu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí