zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

12.05.2019
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

V Muzeu Českého krasu v Berouně bude od čtvrtka 16. května k vidění unikátní výstava Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech, která vás přesvědčí, že příroda je mocná čarodějka. Objevte dramatické okolnosti zrodu achátů z nitra bouřících sopek. Zjistěte, co obnáší jejich sběr v přírodě. Poznejte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla.

Kameny - na první pohled chladné a neživé, přesto fascinující. I ony mají svůj příběh - o vzniku, hledání a zpracování. Mgr. Pavel Bokr, geolog Muzea Českého krasu a kurátor výstavy připravil ve spolupráci se soukromými sběrateli výstavu ,,Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech" věnovanou kráse kamenů, které vznikaly v souvislosti s pradávnou vulkanickou činností před stovkami milionů let.

Mezi širokou veřejností je vcelku známé jako naleziště achátů Podkrkonoší, například bájný vrch Kozákov. Jen málokdo však ví, že se acháty nachází i v okolí Hořovic na Berounsku, kde se vyskytují v dutinách již dávno ztuhlé lávy. "Proto jsme si jako jeden z cílů výstavy stanovili představit i s pomocí modelu sopky náš region jako oblast pradávných vulkánů a prezentovat krásu kamenů, kterým dala vzniknout právě sopečná činnost," dodává Pavel Bokr.

K vidění budou ty nejlepší kusy krásných polodrahokamů - achátů a železitých křemenů (tzv. "železáků"), které se podařilo shromáždit v posledních desetiletích a jsou součástí soukromých sbírek nebo předních muzeí. Jedná se o unikátní kameny, některé z dnes již neexistujících lokalit. Chybět nebudou detailní velkoformátové fotografie, které ukážou, jak dokonalé barevné kompozice umí příroda vytvořit.

Návštěvníci se dále budou moci seznámit s tím, jak se kameny sbírají a zpracovávají. "Za vybudováním sbírky stojí mnohdy i celoživotní namáhavá práce a tisíce hodin strávených v terénu doslova za každého počasí. Často se sběratel vrátí bez nálezu, a přesto se další den vydá na další výpravu," říká František Janouš, jeden ze sběratelů, kteří v Berouně vystavují své exponáty.

Nález polodrahokamu v neupravené podobě by vás ale příliš nezaujal. V terénu se totiž nasbírají jen surové a na první pohled ošklivé kameny, jejich skutečná krása vynikne až jejich rozříznutím a důkladným vyleštěním a vyčištěním. I to vám přiblíží aktuální berounská výstava.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května 2019 v 17 hodin v Jenštejnském domě na Husově náměstí, č. p. 87 v Berouně. Výstava potrvá do konce září 2019.

Více o programu Muzea Českého krasu naleznete na www.muzeum-beroun.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí