zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Hodoníně soutěžili mladí ochránci přírody z jižní Moravy

18.05.2019
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
V Hodoníně soutěžili mladí ochránci přírody z jižní Moravy

Centrum ekologické výchovy Dúbrava hostilo více než stovku účastníků krajského kola přírodovědné a ochranářské soutěže Zlatý list. Letos proběhl celostátně již 47. ročník. Na jižní Moravě soutěž tradičně pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží ve spolupráci se Zoologickou zahradou Hodonín. Cílem je motivovat děti nejen k poznávání, ale zejména k ochraně naší přírody.

Děti na lesní soutěžní stezce vedoucí z Ekocentra Dúbrava do ZOO mohly poměřit své znalosti v botanice, zoologii, geologii, meteorologii, ochraně životního prostředí a v dalších oblastech.
"Nehodnotily se však pouze znalosti, ale v diskusi s lektory soutěžící hlavně prokazovali porozumění přírodě a vztahům v ní," říká koordinátor soutěže Jakub Vojtíšek.
"Symbolické bylo, že děti v doprovodném programu soutěže vyráběly ptačí budky pro ptactvo a udělaly tak zase kus přímé práce pro naši přírodu," upřesňuje předseda Hnutí Brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
Kolektivy také prezentovaly svou celoroční práci v péči o životní prostředí. "Velmi nás potěšilo, kolik toho děti ve volném čase dělají aktivně pro přírodu. Staví úkryty pro ježky, hmyzí hotely, vyvěšují budky, čistí koryta potoků.... Ale naprosto jedinečné je, že mnohé tyto projekty děti samy vymyslely i realizovaly. Téměř bez pomoci dospělých zvládly například obnovu pramene za městem, vyčištění studánek v lesích u svého bydliště nebo likvidaci rozlehlých černých skládek. Mládež, o které často tvrdíme, že jen sedí u počítačů, může být příkladem pro nejednoho dospěláka!" komentuje Toman.

V konkurenci 17 soutěžních týmů z ostatních přírodovědných oddílů, kroužků a dětí ze škol nejlépe obstálo v kategorii starších družstvo Rebeláci Gymnázia Boskovice a v kategorii mladších pak družstvo No name ze základní školy Jasanová z Brna. Tyto týmy postupují do národního kola.
"Vítězové z jihomoravského kola se zúčastní týdenního soutěžního soustředění ve Vanově u Telče, kam se sejdou další úspěšní z přírodovědných a ochranářských oddílů či kroužků ze všech krajů," říká Vojtíšek.
Celostátní soutěž Zlatý list pořádá Český svaz ochránců přírody už desítky let. Má přitáhnout děti k poznávání a ochraně přírody a inspirovat je k nejrůznějším aktivitám v terénu. Kromě praktických znalostí přírody na terénní stezce se hodnotí také celoroční činnost a projekty na ochranu přírody, které d! ětské kolektivy realizují a na soutěži pak prezentují.
Zlatý list je jen jedna z mnoha aktivit Hnutí Brontosaurus Podluží. To se celoročně věnuje zejména dobrovolnické péči o přírodní dědictví v regionu, ekologické výchově a osvětě a práci s dětmi a mládeží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí