zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze

27.05.2019
Obec, město
Klimatické změny
Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze

Čtvrtmilionový severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze a po Kostnici a Ludwigslustu se stal třetím německým městem, které tak učinilo. Krok má vést k tomu, aby opatření směřující k ochraně klimatu měla v městském rozhodování vyšší prioritu než dosud.

Rozhodnutí hlavního města spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, které podpořili mimo jiné sociální demokraté (SPD), Zelení, Levice nebo liberálové (FDP), povede k tomu, že radnice při svých budoucích krocích bude vždy muset posuzovat i jejich klimatický dopad.

"Kiel se musí výrazně hlasitěji přihlásit k přísnější klimatické politice a nastartovat a prosadit všechny změny, které má ve své moci," stojí v usnesení, které má přispět k tomu, aby se město před rokem 2050 stalo klimaticky neutrální, pokud jde o emise oxidu uhličitého (CO2).

Opoziční strana Levice požaduje, aby vláda stav klimatické nouze vyhlásila i na celoněmecké úrovni.

Pro důslednější boj proti změnám klimatu se v úterý vyslovila také kancléřka Angela Merkelová (CDU), podle níž Německo musí hledat cesty, jak do roku 2050 neprodukovat více CO2, než se zemi daří kompenzovat, a to buď vysazováním nových stromů nebo uskladňováním oxidu uhličitého pod zem. Evropskou unii k dosažení klimatické neutrality ve stejném roce vyzvalo devět členských zemí, včetně Francie, Nizozemska či Belgie.

Stav klimatické nouze už vyhlásily i dva státy Británie a po ní také Irsko. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Irskou vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí