zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za únik bioplynu uložili inspektoři pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická

03.06.2019
Ovzduší
Šlendryján
Za únik bioplynu uložili inspektoři pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti Energie Markvartická s.r.o. Z bioplynové stanice v Markvarticích na Českokrumlovsku v listopadu 2018 unikal bioplyn do vnějšího ovzduší. Společnost tak porušila povolení k provozu vydané Krajským úřadem Jihočeského kraje, provozní řád i zákon na ochranu ovzduší.

Inspektoři vyjeli na místo na základě podnětů na zápach. Zjistili, že bioplyn v důsledku poruchy generátoru unikal přes vodní pojistku volně do ovzduší. ,,V platném provozním řádu je přitom výslovně uvedeno, že bioplyn nesmí být nikdy vypouštěn volně do ovzduší. Za správnou funkci všech zařízení provozovatel odpovídá. Úniku bioplynu bylo možno předejít důslednou kontrolou jednotlivých částí bioplynové stanice," řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice s tím, že provoz bioplynové stanice nemá být zdrojem pachových látek, které jsou obtěžující pro své okolí.

Bioplyn také obsahuje nezanedbatelné množství metanu, který je skleníkovým plynem, a při vypouštění do vnějšího ovzduší se prokazatelně podílí na klimatických změnách.

Proti uložené pokutě se společnost Energie Markvartická s.r.o. odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo. Sankce je pravomocná.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí