zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kutné Hoře začnou od 11. června jezdit elektrobusy

05.06.2019
Obec, město
Doprava
Ekologická auta
V Kutné Hoře začnou od 11. června jezdit elektrobusy

V Kutné Hoře začnou od 11. června jezdit elektrobusy, které nahradí klasické autobusy s dieselovými motory. Cestujícím bude sloužit hlasový a vizuální systém s informacemi o zastávkách, během jízdy si budou moci nabíjet mobilní telefony a při kupování jízdného platit kartami, řekl dnes novinářům místostarosta Vít Šnajdr (Piráti).

Cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná. "Je to tiché, jako když se rozjíždíte v tramvaji," uvedl starosta Josef Viktora (ANO), který si již jízdu novými elektrobusy vyzkoušel.

Podle Šnajdra budou vozidla klimatizovaná. V zimě by měla využívat naftové topení, aby si nezkracovala dojezd. Nabíjecí stanici již město zřídilo v bývalé cihelně v části Sedlec.

Na nakoupení pěti elektrobusů dostala dopravní společnost Arriva dotaci. Výběrové řízení na dodavatele však bylo v minulosti neúspěšné a muselo se opakovat.

Město chtělo původně zavést autobusy poháněné zemním plynem. Pořízení elektrobusů ale bylo podle radnice výhodnější z hlediska dotací, proto se město vydalo touto cestou.

Dopravce zajistil dva malé elektrobusy pro jízdy přes město a tři velké, které budou zajíždět mimo centrum. Menší mají na délku jen necelých osm metrů a měly by se i v užších uličkách pohodlně vytočit. Velké měří 11,5 metru.

Autobusy v Kutné Hoře zajíždějí do historického centra od loňského dubna. Lidé díky protažení MHD do středu města nemusejí z okružní silnice chodit pěšky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí