zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Informace ke zveřejněnému případu zadržení chráněných úhořů na pražském letišti

01.06.2019
Příroda
Šlendryján
Informace ke zveřejněnému případu zadržení chráněných úhořů na pražském letišti

Celníci na Letišti Václava Havla v Praze Ruzyni odhalili v zavazadlech tzv. úhoří monté, tedy mladé jedince úhoře do osmi centimetrů délky. Ty se snažila vyvézt pravidelnou linkou Praha - Paříž - Hanoj pětačtyřicetiletá cizinka. Na neobvyklý obsah tří kufrů upozornila rentgenová kontrola, která ukázala velké množství organického materiálu. Při fyzické kontrole celníci objevili 36 sáčků naplněných vodou s živočišným obsahem. Celková hmotnost sáčků i s živočichy činila 39,6 kilogramů.

Celníci odhalili pašované živočichy v sobotu 5. 1. 2019. Ve třech kufrech našli celkem 18 kilogramů úhořího monté. Způsob provedení ukazuje na mezinárodní skupinu pašeráků, která používá stejný postup jako v jiných zemích. Na základě informací z Česka byl s podobnou zásilkou zadržen kurýr také ve Francii.

Inspektory České inspekce životního prostředí, kteří na případu s celníky spolupracovali, bylo určeno, že se jedná o úhoří ,,monté" úhoře říčního (Anguilla anguilla). Tento druh je zařazen na seznamu chráněných živočichů podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Bezprostředně po záchytu v pražském letišti bylo přibližně 70.000 jedinců dočasně umístěno do akvária Výzkumného ústavu vodohospodářského (VÚV). Vzhledem k tomu, že došlo k okamžitému zabavení zachyceného monté ze strany České inspekce životního prostředí, čímž připadlo do majetku státu, začalo neodkladně konat i Ministerstvo životního prostředí, které je dle zákona povinno se o zabavené ohrožené druhy živočichů postarat.

Během několika málo hodin došlo k dohodě mezi ministerstvem a Českým rybářským svazem, který je schopen zabavené úhoří monté odchovat a následně vypustit do českých řek. Na základě uzavřené darovací smlouvy pak byly zadržené exempláře převedeny do správy Českého rybářského svazu, který během jarních měsíců odchoval a v souladu s managementovým plánem na ochranu úhoře říčního následně vypustil do českých řek.

,,Většina ze zabaveného úhořího monté byla vypuštěna v průběhu dubna, zbývající jsou vypouštěni v těchto dnech. Díky rychlé a efektivní spolupráci příslušných orgánů státní správy a Českého rybářského svazu tak byla celá situace vyřešena tak, že došlo k záchraně vzácných živočichů a zároveň k posílení populace úhoře říčního v českých tocích," dodal náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský.

Trestní kauza stále probíhá, jedná se o mezinárodní skupinu působící ve více státech. Podobné záchyty proběhly v Německu, Švýcarsku a Francii, dále tak probíhá mezinárodní spolupráce ve vyšetřování.

Obecně k problematice úhořího monté:

 • jedná se v současné době o nejzávažnější nelegální obchod s ohroženými druhy na území Evropy, který má přímý dopad na populaci úhoře i na území ČR
 • pravidelné záchyty úhořího monté v posledních letech v Evropě (hlavně Španělsko)
 • sezóna cca od října do června, úhoři migrují z Atlantiku do evropských řek
 • nejsilnější tah kolem novoluní, kdy je i nejčastější aktivita pytláků na řekách
 • kromě regulovaného legálního lovu (menší část ve formě masa na trh, větší část na vypuštění do řek) i nelegální - snaha o vývoz do Asie, kde je obrovská poptávka a spousta akvakultur, kde jsou úhoři během 6 měsíců vykrmeni do jateční velikosti (500 g)
 • úhoře není možné uměle odchovat, proto všichni úhoři na trhu pochází z volné přírody
 • za posledních cca 30 let pokles stavu úhořů o 90 %
 • jde o velmi výnosný obchod s nízkým rizikem odhalení
 • od roku 2009 je úhoř říční zařazen do přílohy II Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a rovněž přílohy B k nařízení Rady (ES) č. 338/97
 • od 2010 platí zákaz vývozu úhoře říčního z EU, členské státy EU musely přijmout národní plány managementu úhoře říčního
 • 30. 10. 2018 (začátek sezony úhořů) ČIŽP požádala Celní správu o zavedení opatření na kontrolu cestujících i podaných zavazadel v souvislosti s možným pašováním úhořů přes Letiště V. Havla v Praze
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí