zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úklid lesa - Strážovice

08.06.2019
Obec, město
Odpady
Příroda
Úklid lesa - Strážovice

Přestože celorepubliková akce ,,Ukliďme Česko" proběhla již na začátku dubna 2019, je potřeba si uvědomit, že uklízet se musí po celý rok. Bez ohledu na to, zda je stanoven oficiální termín úklidu nebo ne. Proto se Kulturní komise z obce Strážovice (okr. Hodonín) rozhodla ke konci května 2019 uskutečnit malý soukromý úklid s názvem ,,Ukliďme les" .

V sobotu 25.5.2019 se pár místních nadšenců z obce Strážovice (okr. Hodonín), pod vedením Kulturní komise, obcí Strážovice a za pomoci místního Sboru dobrovolných hasičů, rozhodla uklidit les v okolí místního fotbalového hřiště. Od začátku akce panovala na hřišti, kde se všichni sešli, veselá nálada a bylo vidět i nadšení pro dobrou věc. Po úvodním přivítání a organizačních záležitostech, se rozdali dětem i dospělým velké igelitové pytle, pracovní rukavice a proběhlo nezbytné postříkání sprejem proti klíšťatům ( bezpečnost především...). Pak už se mohlo společně vyrazit do lesa.

Za nedlouho skupiny, dvojice i jednotlivci naplnili několik pytlů odpadu a bylo nutné si vzít nové další, které se ale také brzy naplnili. Často bylo z lesa slyšet, jak mezi sebou jednotlivé skupiny, nebo jedinci ,,soupeří", kdo má originálnější odpad. Např. ,, Mám další láhev....". ,,Jééé bota a značková..." ,,Máme židle...". ,,My hrnec....".

Jako poděkování a za odměnu, dostali všechny děti diplom za úklid lesa, pracovní list na vyplnění a špekáček (ten dostali samozřejmě i dospělí), který si pak mohli opéct na ohništi u táboráku, kde se za doprovodu kytary zazpívalo několik tradičních táborových písní.

Cíl, který jsme si stanovili na začátku akce- tedy uklidit les, se nám podařilo bezpochyby splnit. Všichni jsme měli z dobře vykonané práce dobrý pocit a jsme rádi, že máme kousek našeho lesa zase o něco čistější. Nezáleží přeci na tom, jestli uklízí celé Česko v jeden den, nebo každý sám. Důležité je uklidit si kousek svého území a dál nedělat nepořádek. Sami jsme teď viděli, kolik se v lese povalovalo odpadu...... . Přestože se našlo několik opravdu originálních ,,úlovků", největší počet odpadu bylo v podobě skleněných láhví různých typů, obalů od potravin a igelitů.

Děkujeme všem, kteří se na úklidu lesa ve Strážovicích (okr.Hodonín) podíleli, ať už po organizační stránce, pomoci s občerstvením, nápoji a hlavně s pomocí s úklidem. Vážíme si Vaší pomoci a věříme, že jsme se při takové akci nesešli naposledy a stane se takovou malou tradicí. Čím více nás bude, tím větší část lesa, přírody a našeho okolí uklidíme.

Za Kulturní komisi obce Strážovice (okr.Hodonín) Bc. Lenka Čulíková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí