Pátek, 26. dubna 2024

Stromy napadené kůrovce na dálku rozpozná nový program

Stromy napadené kůrovce na dálku rozpozná nový program

Stromy napadené kůrovcem pomůže na dálku rozpoznat program, který vyvíjí odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU), ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a ze společnosti Unicorn Systems. S pomocí dronů poznají teplotu a světelnou odrazivost nemocných stromů. Přístroj by měl sloužit hlavně lesníkům v boji s kůrovcem. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Unicorn. Aplikace s názvem Brouk je první částí projektu Kůrovec ČZU. Dalším krokem bude popis a předpovídání dynamiky šíření kůrovce.

"Víme, že strom napadený kůrovcem mění své vlastnosti. Je to stejné, jako když má nemoc své symptomy. Jako první se změní spektrální odrazivost a teplota, a to ještě dříve, než se napadení stromu projeví vizuálně," uvedl Ondřej Lagner z Katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování z ČZU. Zkušený lesník podle odborníků pozná napadený strom po několik dnech či týdnech. Nový mechanismus by to měl poznat ještě dříve.

Vývojáři se rozhodli pro řešení využít drony, které lze osadit senzory pro pořizování snímků s vysokým rozlišením v infračerveném pásmu, které je důležité pro detekci zdravotního stavu vegetace. Pomocí snímků, které zaznamenaly různá vývojová stádia kůrovce, dokázali odborníci popsat změnu v chování stromu od jeho napadení až po odumření.

Společnost Unicorn díky pomocí zjištění od ČZU a KRNAP vyvíjí aplikaci, která bude autonomně analyzovat snímky z dronu a pomocí algoritmů identifikovat napadené stromy. "Naším úkolem je vytvořit uživatelsky přívětivou aplikaci, která bude efektivním nástrojem lesníků pro včasnou detekci kůrovce. Majitelé a správci lesů potřebují jednoduchý nástroj, se kterým budou umět pracovat," řekl Václav Wiesner ze společnosti Unicorn.

Dron nejprve lokalitu nasnímá a snímky se nahrají do aplikace. Program je pak vyhodnotí a podá uživateli jasnou informaci o tom, které stromy je třeba preventivně vytěžit a zamezit dalšímu šíření kůrovcové populace.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů