zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ocenění za Zelenou střechu roku putuje na Pankrác, do onkologického centra v Plzni i pro šikmou střechu na rodinném domě

27.06.2019
Ekologické stavění, bydlení
Ocenění za Zelenou střechu roku putuje na Pankrác, do onkologického centra v Plzni i pro šikmou střechu na rodinném domě

V letošním ročníku soutěže Zelená střecha roku, kterou již po šesté vyhlásila odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně, soutěžilo dvanáct objektů se zelenými střechami. Od poloviny června bylo možné si fotografie soutěžících děl prohlédnout na webové stránce www.zelenastrecharoku.cz. Historicky první Cenu veřejnosti v soutěži Zelená střecha roku získala Zelená střecha Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň. První místo v kategorii Veřejná zelená střecha získala budova Main Point Pankrác v Praze. Prvenství v kategorii Zelená střecha na rodinném domě vybojovali tvůrci malé šikmé střechy ve Statenicích. Partnerem soutěže je pro letošek nově také Nadace Partnerství.

,,Přihlášené zelené střechy hodnotili především odborní porotci, kteří své hodnocení nemohou založit pouze na fotografiích. Ve dnech 28. až 29. května proto navštívila odborná porota šest veřejných objektů a šest soukromých zelených střech. Členové poroty se při hodnocení zaměřili na koncepci architektonického řešení, kvalitu technického řešení zelené střechy, vhodnost použitého sortimentu rostlin, udržitelnost projektu, aktuální stav střechy a inovativnost řešení. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 20. června 2019 v Ostravě u příležitosti konference Zelené střechy jako součást zelené infrastruktury," přiblížila hledání vítězů Jana Šimečková, ředitelka Svazu.
Kategorie Veřejná zelená střecha
První místo v kategorii Veřejná zelená střecha získala budova Main Point Pankrác v Praze, což je nájemní administrativní objekt v prostoru takzvaného Pankráckého pentagonu. Zelená střecha na čtyřicet metrů vysoké budově založené na půdorysu pěti zaoblených trojúhelníků slouží jako pobytový prostor a stala se jedním z důvodů, kterým tato budova nájemce přitahuje. Z řady výškových staveb v sousedství je střecha viditelná, proto se stala ,,pátou fasádou" budovy.
Druhým místem ocenila porota intenzivní zelenou střechu v areálu Campus Park v Brně na Palachově náměstí. Zelená střecha na podzemním parkovišti je koncipovaná jako krajinná koláž poskládaná z jednotlivých ostrovů a příběhů, městských a přírodních ploch. Výsadby stromů, keřů a trvalek se prolínají s plochami umožňujícími posezení ale i aktivní odpočinek.
Třetí místo získala budova Onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Plzni. Jedná se o členitou zelenou střechu o více úrovních, na kterou mají přistup návštěvníci, pacienti i personál nemocnice. Porotu oslovilo především celkové architektonické a funkční členění volně přístupné plochy i uzavřená atria před ordinacemi lékařů. Zelená střecha funguje již téměř deset let, což dokazuje její udržitelnost.
Čestné uznání si odnáší přihlašovatelé a tvůrci zelené střechy administrativní budovy Visionary v pražských Holešovicích. Zelená střecha zde spojuje několik základních funkcí - kromě ekologické a odpočinkové také rekreační a estetickou. Zajímavým prvkem je běžecká dráha, která umožňuje nájemníkům aktivní relaxaci.
Kategorie Zelená střecha na rodinném domě
První místo v kategorii Zelená střecha na rodinném domě získali tvůrci malé šikmé střechy ve Statenicích. Porota ocenila zejména inovativní využití minerální vlny na šikmé střešní konstrukci s originálním řešením zpomalování odtoku vody. Toto řešení vytváří velice stabilní vegetační vrstvu odolnou proti sesuvu.
Druhým místem byla oceněna rozlehlá plochá střecha na dvougeneračním rodinném domě s kruhovým půdorysem, umístěným v podhůří Beskyd. Střecha slouží především k začlenění domu do okolní krajiny, a pokud beskydské počasí dovolí, využívá se i k občasnému pobytu.
Třetím místem v kategorii Zelená střecha na rodinném domě ocenili porotci intenzivně řešenou terasu
u soukromého bytu ve druhém patře historického domu se zdravotnickým zařízením v Praze u Orionky. Na minimálním prostoru terasy vznikl odpočinkový prostor, který kromě míst k posezení nabízí i pohled na mini jezírko. Bujná a rozmanitá vegetace vytváří dojem zelené oázy uprostřed velkoměsta.
Velmi zdařilé bylo i přebudování terasy u bytu v nejvyšším patře bytového domu v pražské Liboci, která byla původně nehostinnou pouští betonových dlaždic, zábradlí a plechového obkladu fasády. I přes omezené možnosti statického zatížení se autorům projektu a realizační firmě podařilo proměnit prostor v místo lákající k pobytu. Dílo bylo oceněno čestným uznáním.

,,Soutěž Zelená střecha roku 2019 potvrdila, že zájem investorů a veřejnosti o zelené střechy stoupá a zvyšuje se i kvalita realizovaných zelených střech. Po počáteční nedůvěře a skepsi se zelené střechy v Česku dostávají do popředí zájmu jak architektů a investorů, tak i veřejné správy. Díky svému přínosu a vlastnostem, technické úrovni, odbornému provedení, zdařilým realizacím, neúnavné propagaci a osvětě si zelené střechy dobyly i v Česku své místo," uzavírá Šimečková.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí