zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Publikace Čtvrtstoletí životního prostředí samostatné České republiky

25.06.2019
Obecné
Publikace Čtvrtstoletí životního prostředí samostatné České republiky

Od doby vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 došlo k zásadním změnám jednotlivých složek životního prostředí, a taktéž ke změnám v hospodářských sektorech, které tyto složky ovlivňují.

Současně se změnil i postoj české společnosti k ochraně životního prostředí a k udržitelnému způsobu života.

Snahou publikace, kterou CENIA, česká informační agentura životního prostředí předkládá, je podat obraz těchto změn v posledních 25 letech až do roku 2017, kdy se zvyšuje zájem o problematiku změny klimatu. Potvrzením tohoto jevu je i fakt, že se ČR v roce 2017 stala smluvní stranou Pařížské dohody, jejímž cílem je globálně snižovat emise skleníkových plynů a zpomalovat nárůst průměrné teploty. V publikaci je graficky atraktivní formou prezentováno 11 dílčích oblastí, v jejichž rámci je patrné, ve kterých oblastech se naše prostředí zlepšuje, kde vývoj stagnuje a kde se situace zhoršuje.

Publikace se nesnaží vývoj těchto oblastí hodnotit, ale v kontextu je datově popsat. Čtenář si tak může udělat svou vlastní představu o tom, jak je celý systém životního prostředí komplexní a jak je vzájemně propojen s jednotlivými lidskými činnostmi. Velmi důležitou roli hraje také efektivní vynakládání finančních prostředků, které jsou do ochrany a zlepšování životního prostředí investovány. To vše ovlivňuje kvalitu životního prostředí, která určuje kvalitu lidského života.

Publikaci a další materiály si můžete stáhnout zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí