zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŠVÉDSKO: Upcyclingová obchodní galerie dává věcem druhou šanci

04.07.2019
Odpady
Recyklace
ŠVÉDSKO: Upcyclingová obchodní galerie dává věcem druhou šanci

Když se vám v garáži nebo třeba ve sklepě nahromadí nepotřebný nábytek, sportovní vybavení, elektronika nebo cokoliv jiného, nejspíš to všechno naložíte do auta a odvezete do sběrného dvora. Ve švédské Eskilstuně to mají podobně, jen se předtím zastaví ještě v obchodní galerii ReTuna, kde se prodává výhradně recyklované nebo organicky a udržitelně vypěstované zboží. Mezi zákazníky se přimíchal i reportér Vojtěch Koval.

Když vejdete do nákupní galerie ReTuna, na první pohled ji možná ani nerozeznáte od běžného nákupního centra.

Hned za dveřmi ve vstupní hale máte výhled na tři nebo čtyři místní obchody - je tu krám se sportovním vybavením, přímo naproti dveřím zahradní nábytek a taky obchod s bytovými doplňky.

Napovědět, že hlavní tón tady udávají použité věci, může dekorace uprostřed vstupní haly - lavička a strom, který na první pohled není živý.

,,Listy jsou vyrobené z recyklovaného plastu, nejspíše z PET lahví. Možná to není vidět, ale i ta lavička je z použitého materiálu - z opěradel křesel. Vezmete něco starého nebo možná i rozbitého, zapojíte trochu zručnosti a zvýšíte tím hodnotu té věci," vysvětluje Radiožurnálu mažerka Anna Bergstömová princip upcyclingu.

Zdroj: NSZM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí