zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc testuje "chytré" koše, které samy poznají, že jsou plné

28.06.2019
Obec, město
Odpady
Olomouc testuje  chytré  koše, které samy poznají, že jsou plné

Tři "chytré" odpadkové koše byly dnes zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné. Pokud se nová technologie osvědčí v provozu, tak by se moderní odpadkové koše mohly v budoucnu stát součástí městského mobiliáře.

"Přidaná hodnota tohoto koše by měla být v tom, že v koši je lisovací zařízení, které zmenší objem odpadků až šestinásobně. Je tam také snímací senzor, který bude online vysílat na dispečink informace o zaplněnosti koše," řekl dnes novinářům Radim Plachý z Technických služeb města Olomouce.

Moderní odpadkové koše by podle Plachého mohly zefektivnit složitý systém vysypávání a svozu stovek odpadkových košů v Olomouci. "Aby to celé fungovalo efektivně, je potřeba mít síť těchto nových košů dostatečně hustou. Koše by měly být umístěny v oblastech, kde se nejvíce zaplňují," podotkl Plachý.

Dva chytré koše byly dnes zkušebně instalovány v rušném prostoru před hlavním vlakovým nádraží, kde je rozmístěno několik desítek odpadkových košů, které už dosluhují. Pracovníci technických služeb musí tyto letité koše vyvážet i třikrát denně.

"Pokud bychom to tam osadili v plném počtu smart koši, tak odhadujeme, že by se vyvážely jednou či dvakrát týdně. To by byla obrovská úspora zejména lidských zdrojů a dopravy," upozornil Plachý.

Jeden takový odpadkový koš ale stojí zhruba 120.000 korun, což zatím v Olomouci limituje úvahy o pořízení většího počtu těchto moderních zařízení. Půlroční zkušební provoz tří košů by podle Plachého měl dát představu o tom, jak moc by se systém svozu zefektivnil a jaké by byly případné úspory.

Podle primátorova náměstka Matouše Pelikána (KDU-ČSL) radnice díky zkušebnímu provozu tří "chytrých" košů získá cenná data o odpadovém hospodářství. Pelikán ovšem upozornil, že smart košů by radnice musela pořídit více, aby tento systém byl funkční, což by vzhledem k jejich ceně znamenalo značné náklady. "Je to běh na dlouhou trať," dodal.

Petr Běhal

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí