zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mozaiková seč neznamená, že se trávník nebude sekat vůbec

27.06.2019
Mozaiková seč neznamená, že se trávník nebude sekat vůbec

Poblíž českobudějovického Výstaviště letos krásně kvete městský trávník. Díky vstřícnosti magistrátu i firmy pečující o zeleň v této části města se zde zkouší tzv. mozaiková seč.

,,Minulý týden došlo k posekání části trávníku, která je z chodníku lépe vidět. V některých lidech to vyvolalo obavu, že se vše vrací do starých kolejí. Přední posečenou část však už plnohodnotně nahradila část zadní, která byla posekaná v květnu, a mezitím krásně rozkvetla," vysvětluje entomolog Jiří Řehounek z Cally a dodává: ,,Navíc byl v přední části ponechán pěkně kvetoucí kruh na vysemenění bylin. Samotářské včely, motýli nebo květomilní brouci už se přesunuli na neposečené části."

,,Nový přístup k péči o trávníky neznamená, že se nebude sekat vůbec. Počet sečí by se měl pouze přizpůsobit aktuálnímu počasí, nemělo by se sekat za letního sucha a na vybraných plochách se může provádět tzv. mozaiková seč, kdy se sekané plochy pravidelně střídají. Cílem je zkrátka sekat méně intenzivně a šetrněji k rostlinám i živočichům," dodává Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR profesně věnuje lučním ekosystémům a ekosystémovým službám.

,,Těší mě, že reakce místních lidí na změnu přístupu k městským trávníkům jsou většinou velmi pozitivní. Oceňují podobně jako já, že kvetoucí trávníky u nás na sídlišti krásně vypadají. Pořád je na co se dívat - co právě rozkvetlo a jaké druhy hmyzu se na trávníku objeví," říká učitelka výtvarné výchovy Jarmila Smiešková, která bydlí na sídlišti Vltava a o stav městské zeleně se aktivně zajímá.

Mnohá česká města se začala vážně zabývat ztrátou biologické rozmanitosti a klimatickými změnami. V Českých Budějovicích vznikla nedávno neformální skupina občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sekání. Plochy u Výstaviště a na Vltavě u veterinární kliniky jsou jedněmi z prvních, kde ke změnám v péči o trávníky dochází.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí