zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostopovice se utkají o titul evropského kvetoucího sídla

28.06.2019
Obec, město
Příroda
Ostopovice se utkají o titul evropského kvetoucího sídla

V neděli 30. 6. budou Ostopovice hostit porotu mezinárodní soutěže Entente Florale 2019. Letos jsou v soutěži jediným českým zástupcem. Před dvěma lety v ní zlatou medaili získalo Brno.

O titul kvetoucího sídla letos v soutěži Entente Florale soutěží čtrnáct obcí a měst z Maďarska, Německa, Itálie, Irska, Belgie, Nizozemska a České republiky. Tu zastupují Ostopovice na Brněnsku. Nominaci vybojovaly loni v soutěži Vesnice roku, kde získaly Zelenou stuhu České republiky za nejcitlivější přístup k životnímu prostředí.

,,Ochrana krajiny, důraz na ekologii a kvalitu veřejného prostoru patří dlouhodobě mezi naše priority. Podobné soutěže jsou dobrou motivací a příležitostí shrnout, co všechno už se udělalo a co se dá ještě zlepšit," říká ostopovický starosta Jan Symon.

Veřejné budovy v obci mají zelené střechy, veškerý rostlinný odpad se kompostuje, v okolí vznikly naučné stezky a v místní škole má pevné místo environmentální vzdělávání. Obyvatelé se na kultivaci Ostopovic a jejich okolí aktivně podílejí, což v soutěži patří mezi významná kritéria. V neděli jejich úsilí zhodnotí mezinárodní porota v čele s belgickým krajinným architektem a urbanistou Rudy Geerardynem.

Komise navštíví Mateřskou a Základní školu Ostopovice, Park U Kaple, Komunitní zahradu, Sběrný dvůr, s pomocí místních obnovenou alej Bosonožská a Park Osvobození, Naučnou stezku na Přední Hoře a amfiteátr v tělese nedokončeného dálničního mostu.

Vedení obce odprezentuje i připravované projekty - nový obecní sál a knihovnu, studii dostavby školy, projekt rekonstrukce křižovatky Branky nebo studii cyklostezek pro oblast Střelicka.

Večer prohlídku završí vystoupení folklorního souboru Háječek a big band Grupa ze střelické základní školy. ,,Budeme začínat v 10:00 a prohlídka potrvá do asi 14:30. Po celou dobu je možné porotu provázet a fotografovat. Od 12:45 do 13:00 je pak možné pohovořit s předsedou panem Geerardynem," zve všechny novináře starosta Jan Symon.

V soutěži se hodnotí zvlášť obce a města, v druhé kategorii letos Česká republika zástupce nemá. Před dvěma lety v ní ale zvítězilo Brno, které s Ostopovicemi sousedí.

Vyhlášení výsledků se uskuteční v rakouském Haus im Ennstal 28. září 2019.

Soutěž Evropských kvetoucích sídel každoročně vyhlašuje organizace ,,Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage" (AEFP), což je nevládní nezisková organizace se sídlem v Bruselu. Projekt v roce 1975 iniciovaly dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Postupem času se zapojovaly další země. Akce se přitom tematicky rozšiřovala. Nyní hodnotí také propagaci rozvoje příznivého životního prostředí obcí a měst, tvorbu a rozvoj funkční sídelní zeleně, ale také udržitelnost, společenský, kulturní a ekonomický život a míru zapojení veřejnosti.

Garantem české účasti je Ministerstvo životního prostředí a jejím organizátorem Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanské sdružení (SZKT).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí