zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová komise pro analýzu klimatu by měla vzniknout v rámci dnů

02.07.2019
Obecné
Klimatické změny
Nová komise pro analýzu klimatu by měla vzniknout v rámci dnů

Během několika dnů by měla vzniknout komise pro problematiku klimatu, čeští vědci by v rámci ní měli vládě poskytovat odbornou analýzu klimatu a životního prostředí. Po dnešním zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl novinářům její první místopředseda Petr Dvořák. Vznikne podle něj na přání premiéra Andreje Babiše (ANO) a důležitým tématem by měla být uhlíková neutralita. Na rozdíl od uhelné komise bude složena jen z vědců a odborníků.

"Česko se tak v otázkách klimatu bude moci opřít o názor lidí, kteří se tomu věnují, a posílí to funkci RVVI v systému," uvedl Dvořák. Bude složená pouze z vědců, kteří se tématu profesionálně věnují, a bude vědeckým zdrojem pro vládu, premiéra a ministry.

Tým komise vytvoří Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Účastníci začnou ihned po založení sbírat a vyhodnocovat informace, které poskytnou vládě.

Jedním z hlavních témat komise bude uhlíková neutralita. "Česko zaujalo realistický pohled na neutralitu ve smyslu toho, čeho je možné dosáhnout. Patříme mezi nejaktivnější země v této oblasti. Ale to, že se na věc díváme střízlivě není dáno tím, že bychom tomu nepřáli. Chceme to brát pragmaticky a ukazovat lidem reálná data a čísla, která nám má dát právě nová komise," řekl místo předseda RVVI Karel Havlíček.

Nápad podle Havlíčka vznikl uvnitř RVVI a na přání Babiše. "Fungujeme tak, že když se objeví významné téma, tak rada flexibilně vytvoří týmy a začíná se tomu aktivně věnovat," doplnil Havlíček.

Jedním z úkolů komise podle něj je také dodat perfektní data do Babišova zářijového projevu na Válném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí