zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slováci zvýšili recyklaci odpadů, cíle zatím nesplnili

08.07.2019
Odpady
Recyklace
Slováci zvýšili recyklaci odpadů, cíle zatím nesplnili

Slovensko loni snížilo podíl komunálního odpadu, který skončil na skládkách, a naopak zvýšilo míru jeho recyklace. Země v této oblasti ale ještě nedosáhla stanovených cílů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo životního prostředí.

Zatímco v roce 2017 Slovensko recyklovalo asi 29 procent komunálních odpadů, loni tento podíl vystoupil na 36 procent. Do konce příštího roku hodlá Slovensko recyklovat až polovinu komunálního odpadu.

"Za poslední tři roky intenzivně nastavujeme odpadovou politiku tak, aby se na Slovensku vyplatilo třídit a recyklovat," uvedl ministr životního prostředí László Sólymos.

Slovensko v uplynulých letech kromě jiného nařídilo samosprávám povinnosti také u bioodpadu a zpoplatnilo plastové nákupní tašky. Změny v odpadovém hospodářství podle ministerstva přispěly k tomu, že loni skončilo na skládkách 55 procent komunálních odpadů, zatímco v roce 2015 tento podíl přesáhl dvě třetiny. V Česku ještě předloni míra skládkování dosáhla 45 procent.

Zlepšení ukazatelů v odpadovém hospodářství na Slovensku očekává ministerstvo životního prostředí v letošním roce. S cílem podpořit třídění odpadu totiž země začala výrazněji zvyšovat poplatky za uložení odpadu na skládkách. Vláda zase předložila do sněmovny návrh, aby Slovensko v roce 2022 zavedlo zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji.

Slovensko podle dřívějších údajů zvýšilo v uplynulých letech produkci odpadů. V EU ale patřilo k zemím s nejnižší produkcí komunálního odpadu, ještě méně odpadu v přepočtu na obyvatele než Slovensko vykázaly Česká republika, Polsko a Rumunsko.

Adrian Bobok

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí