zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tip na ekologickou směs do ostřikovačů

14.07.2019
Ekostyl
Doprava
Tip na ekologickou směs do ostřikovačů

Tierra Verde, český výrobce ekodrogerie, by se s vámi rád podělil o jednoduchý tip na ekologickou letní směs do ostřikovačů...

V běžných směsích, které se dají koupit na benzinových pumpách bohužel najdeme velké množství detergentů, které do přírody nepatří a zbytečně ji zatěžují.

Přitom je to tak jednoduché! Stačí smíchat 1 díl našeho univerzálního čističe na povrchy a k tomu 6 dílů vody. Tato směs je ekologická a zároveň vám dobře umyje okna vašeho auta. Díky denaturovanému lihu, který univerzální čistič obsahuje, se nemusíte bát, že by vám při nižších teplotách, které mohou v létě nastat, směs zamrzla.

I vaše auto může být alespoň o trošku zelenější, když budete nádržku ostřikovače plnit ekologickým prostředkem. Možná se vám to zdá jako maličkost, ale v České republice je registrováno více než 5,5 milionu aut a každé spotřebuje podle našeho odhadu 3 litry směsi za měsíc. To jsou miliony litrů chemických tekutin, které z našich aut tečou na silnice a odtud se dál dostávají do půdy. Pojďme nebýt lhostejní a začněme u každodenních drobností, které navíc nedají skoro žádnou práci. Buďme zodpovědní k sobě i k planetě.

Univerzální čistič na povrchy obsahuje přírodní saponát, který se získává z mýdlových ořechů v biokvalitě. Doma ho pak využijete na čištění větších ploch, jako jsou podlahy a to i dřevěné, nábytek, obkladačky, dřezy, kuchyňské linky atd..

Cena univerzálního čističe na povrchy:

1l láhev - 139,- Kč

5l bag in box - 589,- Kč

250 ml sáček - 49,- Kč

Více informací a produktů najdete na: eshop.tierraverde.cz

Několik dalších jednoduchých tipů na přípravu ekoprostředků doma:

Osvěžovač vzduchu - budeme potřebovat převařenou vychlazenou vodu, esenciální olej podle libosti (vhodný je například mandarinkový, levandulový, eukalyptový) a lahvičku s rozprašovačem. Do 1dc vody nakapeme 10 kapek esenciálního oleje a máme hotovo.

Pohlcovač pachů (například do špajzu nebo odpadkového koše) - budeme potřebovat mističku, jedlou sodu a esenciální olej podle libosti (vhodný je například citron, bergamot nebo skořice). Jedlou sodu nasypeme do mističky, nakapeme cca 10 kapek esenciálního oleje a postavíme do špajzu.

Vlhčené ubrousky - budeme potřebovat netkanou textilii (perlan, k dostání v lékárnách), 1 dcl rostlinného oleje (nejvhodnější je mandlový, olivový nebo slunečnicový), esenciální olej podle libosti (např. levandule, heřmánek), sklenice převařené vychlazené vody. Ubrousky si nejprve nastříháme na potřebnou velikost. Rostlinný olej zahřejeme na max. 40 a nakapeme do něj 5 až 10 kapek esenciálního oleje. Pokud budete ubrousky používat pro děti, které trpí ekzémem nebo jsou alergické, tak esenciální olej raději vynechte. Poté olej smícháme se sklenicí vody a do vzniklé směsy namočíme nastříhané ubrousky. Pokud jsou moc mokré, přebytečnou tekutinu z nich vyždímáme a ubrousky uložíme do uzavíratelné krabice, aby nevyschly.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí