zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví

13.07.2019
Odpady
Ekologické stavění, bydlení
Recyklace
Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví

Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě.

Stavba z plastových lahví by měla vyrůst na pozemku, který Masopustová se Sagnou už zakoupili. Místo nazvali Yagana Lucky zone. "Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů," uvedla Masopustová.

Cílem je také naučit místní obyvatele stavět domy z PET lahví. "I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci," vysvětluje Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

Plastových lahví bude zapotřebí několik desítek tisíc. "Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," vysvětlil Baxa. Podle něj půjde o první stavbu z plastového odpadu v Senegalu.

Senegal je jednou z politicky nejstabilnějších oblastí Afriky. Také proto je turisticky atraktivní. Povědomí o ekologii a třídění odpadu je tu však nízké. O stavební materiál tak nemají budovatelé Yagana Lucky zone nouzi. "Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál," potvrzuje spoluzakladatel projektu Sagna.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí