zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výbor UNESCO začal rozšiřovat seznam světového dědictví

10.07.2019
Obecné
Chráněná území
Výbor UNESCO začal rozšiřovat seznam světového dědictví

Výbor pro světové dědictví UNESCO dnes zapsal na seznam světového dědictví dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull nebo starověký Babylon v Iráku. Výbor to oznámil na svém webu.

Všech sedm míst figurovalo na začátku 36 nominovaných kulturních a přírodních památek. V druhé polovině seznamu jsou i česko-německá nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří nebo zbytky podunajského hraničního valu (limes) z období Římské říše. Jejich zařazení na seznam společně navrhly Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Babylon leží na řece Eufrat asi 85 kilometrů jižně od Bagdádu a je považován za jedno z nejdůležitějších míst starověku. Bývá označován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu za vlády Nabukadnesara v 6. století před naším letopočtem. Během války proti někdejšímu iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi měly v letech 2003 až 2004 v jeho blízkosti základny jednotky americké a polské armády a město utrpělo značné škody. Agentura DPA připomíná, že irácká vláda usilovala o zápis Babylonu na seznam světového dědictví dlouhá léta.

Zapisování na seznam pokračuje do neděle 7. července. Jednání výboru v ázerbájdžánské metropoli Baku pak skončí 10. července.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí