zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ECHA do roku 2027 překontroluje všechny registrace podle REACH

15.07.2019
Chemické látky
IPPC
ECHA do roku 2027 překontroluje všechny registrace podle REACH

ECHA začne kontrolovat 20 % registračních dokumentací pro každé množstevní rozmezí s cílem zlepšit soulad registrací podle nařízení REACH. Znamená to, že bude zkontrolováno přibližně 30 % všech registrovaných chemických látek (zveřejněno ECHA 24. 6. 2019).

Komise navrhne změnu čl. 41(5) nařízení REACH ohledně kontroly souladu, která současné minimum 5% zvýší na 20% dokumentací z celkového počtu předložených dokumentací pro každé množstevní rozmezí. To znamená, že bude zkontrolováno asi 30% všech registrovaných látek. Tento cíl je součástí společného akčního plánu ECHA a Komise, který ukazuje na nedostatky v registračních dokumentacích a je pro průmysl výzvou ke zkvalitnění informací o bezpečnosti chemických látek.

Podle výkonného ředitele ECHA bude zlepšení souladu s právním předpisem klíčovou prioritou v dalších letech. Informace získané z registračních dokumentací jsou základem celého systému řízení chemických látek a společně s Komisí a členskými státy je potřeba zavést konkrétní opatření pro řešení nesouladu a zlepšení bezpečnosti chemických látek v EU. Bude k tomu potřeba závazek evropského průmyslu ke zvýšení úsilí v rámci nařízení REACH.

Cílem ECHA je prověřit všechny registrační dokumentace předložené do termínu 2018: tj. do roku 2023 u látek nad 100 tun/rok a do roku 2027 u látek v rozmezí 1-100 tun/rok. ECHA zkontroluje soulad u nejméně 30% látek, aby se ujistila, že kontrola byla provedena u všech látek, u nichž je zapotřebí více informací. Podobné látky budou hodnoceny ve skupinách, aby byla zajištěna konzistence návrhů dalších regulačních opatření. U látek ve vysokých objemech ECHA do konce roku 2020 rozhodne, zda jsou prioritou pro řízení rizik, pro generování údajů nebo mají v současné době nízkou prioritu pro další opatření.

Mezi další akce patří zjednodušení rozhodnutí o kontrole souladu, spolupráce s průmyslovými asociacemi a zavedení transparentního systému sledování dosaženého pokroku. Pro splnění výše uvedených cílů musí ECHA některé své zaměstnance přeřadit pro hodnocení dokumentací z jiných funkcí.

Další informace:

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí