zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obrovské klíště Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě

13.07.2019
Příroda
Zdraví
Obrovské klíště Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě

Hyalomma marginatum je klíště, které se běžně vyskytuje v jižní a jihovýchodní Evropě. Ojedinělý výskyt je hlášen kromě Německa i z Maďarska, Rakouska, Finska, Nizozemska nebo Velké Británie. Jelikož je toto klíště běžným ektoparazitem ptáků a hospodářských zvířat, za nejpravděpodobnější způsob zavlečení do uvedených států je považován přelet či transport klíštěte spolu s těmito hostiteli.

Na rozdíl od našeho nejrozšířenějšího klíštěte, Ixodes ricinus, je Hyalomma marginatum větší, po nasátí může dospělá samice dosáhnout délky až 2,5 cm, má pouze dvouhostitelský vývojový cyklus, kdy je prvním hostitelem malý savec (nejčastěji z čeledi ježkovití a zajícovití) či pták a druhým velký savec nejčastěji kopytník.

H. marginatum nevyhledává místa s vysokou vlhkostí, naopak jeho typickým biotopem jsou stepi a savany, tedy lokality s nižší vlhkostí a vyšší teplotou.

Co se týče epidemiologie, je klíště H. marginatum považováno za vektor přenosu krymsko-konžské hemoragické horečky či rickettsióz. Výskyt tohoto klíštěte na nových územích však ještě neznamená i výskyt daných patogenů. K tomu, aby se na novém území šířil i nový virus či bakterie, je nutná přítomnost rezervoárových hostitelů a splnění dalších podmínek pro koloběh patogenu mezi přenašeči a hostiteli.

V České republice doposud neexistuje záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. Navíc, díky nízkým zimním teplotám a absenci preferovaných míst výskytu je usídlení tohoto druhu v současnosti považováno za nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzhledem k opakovaným suchým teplým létům, mírným zimám a opakovaným náhodným výskytům těchto klíšťat v Německu, je třeba situaci sledovat a monitorovat, zda se nevytvořila jejich stabilní populace.

Hyalomma_marginatum_H.jpg

Zdroj: ECDC, https://ecdc.europa.eu/en/disease-vectors/facts/tick-factsheets/hyalomma-marginatum

Hyalomma_marginatum_January_2019.jpg

Výskyt Hyalomma marginatum v Evropě, leden 2019 (ECDC, EFSA)

Aktualizace 18.6.2019

Oddělení epidemiologie infekčních nemocí a RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí