zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německé ceny elektřiny: Sliby politiků a realita

24.07.2019
Energie
Německé ceny elektřiny: Sliby politiků a realita

Deník Die Welt, prodávaný ve 150 zemích světa, označuje německé ceny elektřiny za fiasko, protože letos proudí do německých domácností elektřina o 50 procent dražší, než v roce 2007. Současně připomíná sliby, kterými němečtí představitelé lákali voliče na politiku energiewende, jejímž cílem je zbavit se jaderných i uhelných elektráren a převést ekonomiku na obnovitelné zdroje energie.

Mezi památné základní hříchy německé klimatické politiky řadí Welt například výrok bývalého německého ministra životního prostředí Juergena Trittina ze strany Zelených, který v roce 2004 Němcům sliboval, že energiewende je nebude stát víc než kolik by vydali za jednu lopatku ledu měsíčně. List připomíná i prohlášení kancléřky Angely Merkelové z roku 2011, že podpora obnovitelných zdrojů nezpůsobí růst cen elektřiny o více než 3,5 centu za kilowatthodinu,

Ve skutečnosti je dnes cena elektřiny v Německu nejvyšší v Evropě a dále roste. Podle srovnávacího portálu Check24 dosáhla průměrná cena elektřiny pro spotřebitele v červenci 2019 rekordních hodnot ve všech typech tarifů a 5000 kWh stojí 1473 eur, což je o polovinu více než v červenci 2007.

Podle think-tanku Agora Energiewende přitom německé ceny elektřiny porostou ještě minimálně do roku 2023. Hlavním důvodem budou náklady na rozšiřování a řízení distribuční soustavy, která je v důsledku rostoucího podílu nestabilních větrných a fotovoltaických zdrojů náchylnější k poruchám. V první polovině roku 2019 bylo v Německu poprvé vyrobeno více elektřiny ze sluneční, větrné, vodní a biomasy než z uhlí a jaderné energie.

Energeticky nejdražším městem v Německu je Bamberg. Vzorová rodina zde platí průměrně 2789 eur za elektřinu a plyn. To je o 372 eur více než ve zbytku země a 679 eur více než v nejlevnějším městě Lingen. Bamberg leží v Bavorsku, jehož zásobování elektřinou ze severomořských parků je v důsledku nedostatečných přenosových tras nejkomplikovanější. Lingen na severu Německa u holandských hranic je naopak na křižovatce několika plynovodů, má významný petrochemický průmysl a nedaleko jadernou elektrárnu Emsland s výkonem téměř 1400 MW.

https://www.welt.de/wirtschaft/article197024717/Strompreise-steigen-auf-neuen-Rekordwert.html?wtrid=onsite.onsitesearch

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics/cs

https://www.enerdata.net/about-us/company-news/energy-prices-and-costs-in-europe.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí