zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Celníci a inspektoři se zaměřili na přepravu odpadů

26.07.2019
Doprava
Odpady
Šlendryján
Celníci a inspektoři se zaměřili na přepravu odpadů

V součinnosti České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a Celní správy proběhla ve dnech 15. - 18. 7. 2019 intenzivní celorepubliková kontrolní akce zaměřená na kontrolu přepravy odpadů ,,ODPAD 2019". Během ní celníci z mobilního dohledu společně s inspektory ČIŽP kontrolovali v denních i nočních hodinách přeshraniční a vnitrostátní přepravu odpadů na předem vytipovaných stanovištích.

V rámci 249 kontrol zjistili celníci v deseti případech porušení. Ve čtyřech případech se jednalo o porušení právních předpisů při přepravě odpadů, u pěti objevili porušení předpisů státního odborného dozoru dle zákona o silniční dopravě a jeden prohřešek v oblasti časového zpoplatnění. Celkem uložili sankce ve výši čtyř tisíc korun, kauce v hodnotě 70 tisíc a na nedoplatcích vybrali 14 tisíc korun.

,,Při kontrolní akci nebylo zjištěno porušení takového charakteru, že by muselo dojít k vrácení odpadu zpět do země odeslání. Obdobné akce regionálního charakteru provádí inspekce ve spolupráci s Celní správou pravidelně. Tato červencová byla výjimečná svým celorepublikovým charakterem," řekl Lukáš Kůs, ředitel odboru technické ochrany a integrované prevence ČIŽP.

Problémy kontroloři objevili v neoznačení vozidla převážejícího odpad, v chybném uvedení osoby zařizující přepravu a v nepředložení řádných dokladů k přepravě odpadu. Případy porušení v oblasti odpadů byly předány přítomným inspektorům ČIŽP, kteří povedou případná řízení o přestupcích.

Od počátku roku bylo provedeno 267 kontrol v oblasti přepravy odpadů a ve 22 případech celní správa zjistila pochybení.

akce ODPAD 2019

náklad odpadu

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí