zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno: Vozidla údržby zeleně s elektrickým pohonem

02.08.2019
Obec, město
Doprava
Ekologická auta
Brno: Vozidla údržby zeleně s elektrickým pohonem

.. Jakýpak odpočinek, když za zády každou chvíli hlučí motor multikáry správců městské zeleně, starajících se o vyprazdňování odpadkových košů, zalévání, hrabání listí a další zahradnické práce, bez kterých se městská zeleň po celý rok neobejde. To vše si již dlouho dobře uvědomují lidé z organizace Veřejná zeleň města Brna (VZMB), která - jak název napovídá - má na starosti správu městských parků, lesoparků, stromořadí a dalších zelených ploch v Brně. Těch má jihomoravská metropole opravdu dostatek - celkem 77,5 hektarů parkových ploch v devíti lokalitách, přes 17 tisíc stromů a téměř 4 tisíce městských záhonů.

Již před více než pěti lety proto začali uvažovat o nasazení vozidel s elektrickým pohonem. Problém byl v tom, že český dodavatelský trh v té době nenabízel vhodné řešení. Vlastně to byly jen přestavby vozidel se spalovacím motorem na elektrický pohon, jejichž vlastnosti - o celkovém vlivu na životní prostředí nemluvě - nebudily ve vedení VZMB přílišnou důvěru.

Zlom přišel v roce 2014, kdy se objevila na českém trhu ,,elektrická multikára" MEGA e-Worker od francouzského výrobce AIXAM-MEGA. Jednu takovou si pořídila i VZMB. Tento malý nákladní elektromobil byl již od samého začátku konstruován jako elektrický a svými parametry, zejména vhodností do parků, úzkých uliček nebo na chodníky, vyhovoval nárokům údržby městské zeleně. .. V mezidobí (tedy v roce 2016) pořídila VZMB také dva repasované elektrické golfové vozíky E260, které používá dodnes pro úklid parků. Plnohodnotné elektrické multikáry pak nastoupily do služby VZMB v následujících dvou letech. Staly se jimi malé nákladní elektromobily Goupil G4 a Goupil G5. ..

Kontakt na Zdravé město
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí