zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Srí Lanka nařídila vrátit kontejnery s odpadem do Británie

30.07.2019
Odpady
Šlendryján
Srí Lanka nařídila vrátit kontejnery s odpadem do Británie

Srílanské úřady nařídily vrátit 213 kontejnerů s odpadem zpátky do Británie. Podle vyjádření se v kontejnerech nacházely i plasty a biologický odpad, včetně lidských pozůstatků pocházejících ze zdravotnických zařízení. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Celníci v kolombském přístavu objevili "vysoce nebezpečný" materiál - části lidských těl a orgánů - v kontejneru s matracemi, plasty a zdravotnickým odpadem. K nálezu je přivedl velmi silný zápach, který se šířil ze stovek kontejnerů, jež byly do přístavu přivezeny z Británie v posledních dvou letech.

Podle britských médií existují obavy, že lidské pozůstatky pocházejí od britské státní zdravotní služby NHS. Minulý rok se NHS spolu s firmou HES, která pro část zdravotnických zařízení likvidovala zdravotnický odpad, dostala do sporu - vyšlo najevo, že odpad včetně amputovaných končetin, orgánů a infekčních tekutin firma místo likvidace skladovala. Zástupce společnosti, se kterou NHS už zrušila spolupráci, nicméně odmítl jakoukoliv spojitost HES s odpadem na Srí Lance.

Podle srílanských úřadů okamžitě začne vyšetřování, všechny kontejnery navíc dovozce musí vrátit do místa původu. "Británie porušila Basilejskou úmluvu," uvedl mluvčí celního úřadu. Mezinárodní úmluva vznikla za účelem kontroly pohybu nebezpečného odpadu mezi státy s důrazem na zákaz tohoto odpadu do rozvojových zemí.

Srí Lanka je jednou z mnoha asijských zemí, které se rozhodly odmítnout odpad pocházející ze Západu. Čína se od příštího roku zavázala snížit dovoz papíru, plastů a dalšího pevného odpadu na nulu. Filipíny, Indonésie a Malajsie v posledních několika měsících odmítly přijmout odpad z Kanady, Spojených států, Japonska nebo Francie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí