zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno - mluví se o nutnosti opatření proti klimatické změně, ale v reálu se pokračuje v extenzivním budování města

06.08.2019
Obec, město
Příroda
Klimatické změny
Šlendryján
Brno - mluví se o nutnosti opatření proti klimatické změně, ale v reálu se pokračuje v extenzivním budování města

V brněnském Králově Poli je místní povstání. Brněnská radnice se ve spolupráci s radnicí MČ Královo Pole snaží bez větších konzultací s občany prosadit vybudování velkokapacitního P + R parkoviště v místě v těsné blízkosti obytné zóny, úspěšné a občanů otevřené zahradkářské kolonie a dosavadních sportiviśť při ulici Vodova. Původní plán na menší parkoviště o kapacitě desítek míst současné vedení brněnské radnice nahradilo megakolomanským plánem na vybudování několikapatrového parkovacího domu o kapacitě přes 400 vozidel. V další etapě se zde má postaviti další přízemní parkoviště v kapacitě několika desítek dalších míst. jako by toto nestačilo, vyrukovala radnice s dalším nápadem na likvidaci velmi úspěšné a občanům otevřené zahrádkářské kolonie. Ta, stejně jako další zeleň v okolí čítající desítky, možná i přes 100 vzrostlých krásných stromů vč. stromů doupných má padnout výměnou za projekt vybudování stabilního městkého fotbalového stadionu, dalších tréninkových hřišť, curlingové dráhy a dalších sportovišť.


Mnoha místním občanům se projekt nelíbí, ale v podstatě na jejich názor se nikdo zatím moc neptá. Projekt totiž ohýbá dosavadní územní plán a mj. chce v krásné obytné čtvrti v hloubi Brna stabilizovat megalomanské P + R parkoviště (ve skutečnosti parkoviště pro fotbalové fanoušky) a vytvořit další sportoviště tzv. pro občany, jejichž nutnost je sporná. V Králově Poli totiž mimo sportoviště Sokola a škol existuje asi půl kilometru od této lokality obrovský moderní sportovní areál VUT, který je po jednoduché registraci otevřen i občanům. A představa stabilizovat a rozšířit městský fotbalový stadión v Králově Poli místní vyloženě provokuje. Dost totiž na tom, že v případě zápasů se celá tato část Králova Pole mění v pevnost, kde se pomalu nedostanete ani domů.

Celý projekt zničí jedny z mála zbývajícich zelených plic v oblasti s původními vzrostlými dřevinami a veškerou i vzácnou faunou na ně vázanou. Na lokalitě totiž lze nalézt velké množství ptáků, netopýrů a dalších zajímavých živočichů. A kromě toho připraví o zajímavou činnost i spousty důchodců, ale i mladých lidí, kteří zde od jara do podzimu pilně pracují a udržují tuto krásu. A také hlavně takové developerské nápady jsou zcela proti smyslu přípravy města Brna na klimatickou změnu, zvyšují místní teploty, neumožnují vsak vody do půdy atp. A též v neposlední řadě budou dosti komplikovat hromadnou dopravu v místě. Přikládáme petici požadující změnu lokalizace parkoviště https://e-petice.cz/petitions/zmena-lokality-zachytneho-parkoviste-purkynova-mimo-obytne-zony.html

Mnoho vzdělaných lidí ještě stále věří, že zvolení radní jsou moudří lidé a nakonec realizaci tohoto megalomanského devastačního projektu zastaví. Stejně jako se snad omezí projekty na likvidaci zahrad např. na Červeném kopci či za starobrněnským pivovarem, kde podle nezaručených zpráv má vzrůst spousta nových domů. A třeba jednou nastane
doba, kdy se zbourají nepotřebné fabriky a postaví se tam nové čtvrti, stadióny, hřiště apod. Je to zaručeně lepší,
než stále stavět na zelené louce a likvidovat potřebnou zeleň. Brno se potom konečně se stane městem s intenzivním stavebním rozvojem a nikoliv extenzivním. Nakonec proč mnozí radní jezdí do Vídně a neberou si tam občas příklad.
Autor: Aristid Franc
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí