zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komiks Čtyřlístek vysadil ke svým padesátinám mišpuli obecnou

17.08.2019
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Komiks Čtyřlístek vysadil ke svým padesátinám mišpuli obecnou

Padesáté výročí svého vzniku dnes oslavil komiks Čtyřlístek v botanické zahradě v pražské Troji vysazením stromu. Ovocný strom mišpuli obecnou zasadil autor komiksu Jaroslav Němeček (75) se svou ženou Lucií. Pomohla mu s tím i komiksová čtveřice Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Novináře o tom informovala za botanickou zahradu Darina Miklovičová.

Sázení přihlíželo několik desítek dětí, které se přišly podívat na své pohádkové hrdiny. Mohly si promluvit s autorem komiksu nebo si přečíst některé jeho příběhy. Němečka s manželkou přivítal i ředitel botanické zahrady Bohumil Černý. "Je to dokonale symbolické. Botanická zahrada i Čtyřlístek souběžně slaví padesát let od svého vzniku. Také jsme se sešli v hojném počtu, což se už dlouho nestalo. Je to důkazem toho, že Čtyřlístek táhne stále i malé děti, a většina z nás dospělých ho zná," uvedl při slavnostním sázení Černý.

Mišpule obecná je listnatý ovocný strom pocházející z Asie. Spojitost má s pojmenováním jedné z komiksových postav. "Ten název pro Myšpulína vymyslela moje paní. Nemohli jsme přijít na jméno toho čtvrtého kluka, který by ve Čtyřlístku vystupoval," uvedl Němeček. "Jako dítě jsem si hrávala s kamarády pod ohromnou mišpulí. A najednou, když jsem viděla Myšpulínovy kousky, tak jsem věděla, jak se bude jmenovat," dodala Lucie Němečková.

Výsadba památných stromů a rostlin je v Botanické zahradě hl. města Prahy zaštítěna projektem Kořeny osobností. "Cílem tohoto našeho projektu je, abychom dokázali propojit botaniku se známými osobnostmi. A abychom takto prezentovali vzácné rostliny, ať už z našich českých koutů, nebo ze zahraničí," řekl novinářům Černý. Svou rostlinu zde má například také automobilový závodník Karel Loprais, primátor Zdeněk Hřib nebo prezident Václav Havel. S projektem začala botanická zahrada v roce 2009, strom Čtyřlístku je 97. v pořadí.

Komiksu Čtyřlístek se od roku 1969 vydalo asi 650 seriálů a 30 knížek a vycházejí dodnes. Jeho kreslení hrdinové se ukázali také ve filmech. Němeček vedle Čtyřlístku kreslil i do časopisu Mateřídouška nebo tvořil leporela a obrázkové knihy pro děti.

Na Čtyřlístku se podílela autorka psaných příběhů Ljuba Štíplová. Dohromady do pohádkových děl přispělo zhruba 30 dalších autorů. Své muzeum má Čtyřlístek v Doksech, které prý byly předobrazem pohádkových Třeskoprsků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí