zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pracovníkům výrobní haly Železný už v létě není vedro

19.08.2019
Firma
Ekologické stavění, bydlení
Klimatické změny
Pracovníkům výrobní haly Železný už v létě není vedro

Průmyslové haly už nemusí být jen železobetonovou konstrukcí, ve které je v létě vedro a v zimě zima. Mohou být porostlé rostlinami, šetřit s vodou a dokonce ochlazovat své okolí. Taková stojí v Jílovišti kousek od Prahy a uchází se o titul nejsympatičtějšího nápadu v soutěži Adapterra Awards, která hledá chytrá řešení, jak se připravit na projevy změny klimatu.

Areál výrobní haly Železný je unikátní obloukovitou střechou, na které kvetou netřesky. Spolu se substrátem zadržují dešťovou vodu, která udržuje stálouí teplotu budovy. Kvůli zelené střeše si zaměstnanci užívají v létě příjemného prostředá i bez klimatizace.

Přebytečnou dešťovou vodu, kterou zelená střecha nevsákne, zadržuje areál v retenční nádrži. Umělé jezírko umožňuje pomalé zasakování vody do půdy a poskytuje domov mokřadním rostlinám a živočichům, především vážkám a šídlům.

Hale nechybí ani kořenová čistírna odpadních vod. Ta připravuje použitou šedou vodu z umyvadel na opětovné využití při splachování. Areál tak uspoří až padesát procent pitné vody.

Zelená budova zpomaluje odtok dešťovky a zadržuje ji v místní krajině. Výparem vody ze střechy, vodní nádrže a kořenové čistírny, ochlazuje okolní ovzduší a kolem haly jsou tak letní vedra snesitelnější.

Hlasovat pro tento projekt můžete do 25. září.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí