zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sao Paulo kvůli dýmu zahalila uprostřed odpoledne tma

22.08.2019
Příroda
Klimatické změny
Ovzduší
Sao Paulo kvůli dýmu zahalila uprostřed odpoledne tma

Špatné počasí společně s dýmem z rozsáhlým lesních požárů ponořilo Sao Paulo uprostřed odpoledne do tmy, napsal dnes list El País. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) v zemi od čtvrtka identifikoval 9507 nových požárů, většinu z nich Amazonii, která je od Sao Paula vzdálená téměř 3000 kilometrů.

Obloha v jednom z největších měst světa náhle ztmavla kolem třetí hodiny odpoledne a tma trvala přes hodinu, napsal server BBC. "Bylo to, jako by se ze dne náhle stala noc. Všichni o tom mluvili, protože ani během deštivých dnů obloha tolik neztmavne. Bylo to ohromující," uvedl jeden z obyvatel Sao Paula.

Dým, který zahalil město v pondělí, přivál vítr z tisíce kilometrů vzdálených států Rondônia, Acre, Mato Grosso a Mato Grosso do Sul podél hranic s Bolívií.

INPE letos v Brazílii registruje přes 70.000 požárů, které ohrozily převážně amazonský deštný prales, napsala agentura Reuters. Prales je označovaný za "zelené plíce" planety, protože má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů přispívajících ke změnám klimatu. Většina jeho rozlohy se nachází na území Brazílie a ohrožuje ho především kácení a vypalování stromů s cílem získat zemědělskou půdu.

Obavy o zmenšování plochy největšího světového pralesa zesílily s lednovým nástupem prezidenta Jaira Bolsonara do čela Brazílie. Bolsonaro je známý pro upřednostňování ekonomických zájmů před těmi ekologickými. Politik nedávno označil za nepravdivé alarmující údaje o odlesňování Amazonie a chystá se mimo jiné legalizovat těžbu nerostů v domorodých rezervacích v Amazonii.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí