zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavět s ohledem na horší klima jde i levně

02.09.2019
Ekologické stavění, bydlení
Klimatické změny
Stavět s ohledem na horší klima jde i levně

Přemýšlíte nad rekonstrukcí, ale pasivní standard je pro vás drahý? Rodinný dům v Brně-Židenicích ukazuje, že jde opravovat ekologicky a levně.

I dům z roku 1927 lze přestavět, aby odolal současnému horku a suchu. Majitelé ho opravili, aby nejen reagoval na projevy klimatické změny, ale zároveň jim předcházel. Kvůli efektivnímu řešení se dostal do finálové dvanáctky soutěže adaptačních opatření Adapterra Awards.

Zelená střecha domu zadržuje vodu a v létě ochlazuje budovu. V zimě naopak slouží jako tepelná izolace. Vodu, která se nevsákne, majitelé svádí do malého jezírka na dvorku a používají ji na zalévání zahrádky. Zároveň slouží jako interaktivní prvek pro malé skauty, kteří mají v domě klubovnu.

Dlažbu na dvoře Majitelé přeměnili na travnatý propustný povrch, takže se má dešťová voda kde zasakovat. Kvůli jezírku je navíc trávník přirozeně zavlažovaný, a tak i v sušších obdobích stále zelený.

Dům přitom majitelé zrekonstruovali za nízké náklady a zároveň ekologicky. Použili totiž místní recyklované a odpadní materiály. Stěny mají například zateplené konopnými rohožemi zadělané hliněnou omítkou z vlastního pozemku.

Hlasovat pro tento projekt můžete do 25. září.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí