zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeskyně Na Pomezí jsou největším mramorovým jeskynním systémem

31.08.2019
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Jeskyně Na Pomezí jsou největším mramorovým jeskynním systémem

Jeskyně Na Pomezí, které leží severně od obce Lipová-lázně na Jesenicku, jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru (krystalického vápence). První jeskyně v oblasti byla objevena již ve 30. letech díky těžbě mramoru a před 70. lety, 28. srpna 1949, byla objevena Jeskyně Na Pomezí v celém rozsahu. Veřejnosti byla zpřístupněna v roce 1950 a svou dnešní podobu jeskyně získaly o pět let později.

Jeskyně Na Pomezí se vyznačují úzkými, někde vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. K nejvýznamnějším částem jeskyní patří Ledový dóm, Dóm u smuteční vrby, chodba Římských lázní, Bílý dóm, Královský komín, Klenotnice a Vstupní dóm. Celková délka jeskynního systému je asi 1870 metrů, délka turistické trasy činí 390 metrů. Průměrná teplota v jeskyních je sedm až osm stupňů Celsia. Od roku 1965 jsou jeskyně národní přírodní památkou.

V Česku se nachází celkem 14 veřejnosti trvale zpřístupněných jeskyní, které spadají pod Správu jeskyní České republiky. Větššina z nich se nachází na Moravě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí